Gaim - en to fr translation catalogue (2175 entries)

en: 
    
    Do you wish to add him or her to your buddy list?
fr: 
    
    Voulez-vous l'ajouter à votre liste de contacts ?

en: 
    <b>%s:</b> %s
fr: 
    <b>%s :</b> %s

en: 
    <b>Account:</b>
fr: 
    <b>Compte :</b>

en: 
    <b>Account:</b> %s
fr: 
    <b>Compte :</b> %s

en: 
    <b>Alias:</b>
fr: 
    <b>Alias :</b>

en: 
    <b>Contact Alias:</b>
fr: 
    <b>Alias du contact :</b>

en: 
    <b>Description:</b> Spooky
fr: 
    <b>Description :</b> Bizarre

en: 
    <b>Idle:</b>
fr: 
    <b>Inactif :</b>

en: 
    <b>Logged In:</b>
fr: 
    <b>Connexion :</b>

en: 
    <b>Nickname:</b>
fr: 
    <b>Pseudonyme :</b>

en: 
    <b>Status:</b> Offline
fr: 
    <b>Status :</b> Déconnecté

en: 
    <b>Status</b>: Awesome
fr: 
    <b>Status :</b> Fabuleux

en: 
    <b>Status</b>: Rockin'
fr: 
    <b>Status :</b> Génial

en: 
    <b>Warned:</b>
fr: 
    <b>Avertissement :</b>

en: 
    Close running copy of Gaim
fr: 
    Ferme le Gaim en cours

en: 
    Mark all accounts as "away" with the default message.
fr: 
    Met le status absent sur tous les comptes avec le message par défaut.

en: 
    Set all accounts as not away.
fr: 
    Enlève le status absent sur tous les comptes.

en: 
    Using AIM: URIs:
    Sending an IM to a screen name:
    	gaim-remote uri 'aim:goim?screenname=Penguin&message=hello+world'
    In this case, 'Penguin' is the screen name we wish to IM, and 'hello world'
    is the message to be sent.  '+' must be used in place of spaces.
    Please note the quoting used above - if you run this from a shell the '&'
    needs to be escaped, or the command will stop at that point.
    Also,the following will just open a conversation window to a screen name,
    with no message:
    	gaim-remote uri 'aim:goim?screenname=Penguin'
    
    Joining a chat:
    	gaim-remote uri 'aim:gochat?roomname=PenguinLounge'
    ...joins the 'PenguinLounge' chat room.
    
    Adding a buddy to your buddy list:
    	gaim-remote uri 'aim:addbuddy?screenname=Penguin'
    ...prompts you to add 'Penguin' to your buddy list.
fr: 
    Utiliser les adresses 'AIM:' :
    Envoyer un message à un utilisateur :
    	gaim-remote uri 'aim:goim?screenname=Pingouin&message=salut+tout+le+monde'
    Dans cet exemple, 'Pingouin' est le pseudo à qui le message
    'salut tout le monde' est envoyé. Des '+' doivent être utilisés à la place
    des espaces dans le message.
    Il faut prendre en compte l'échappement des caractères si l'appel est fait
    depuis un shell où le caractère '&' doit être protégé.
    La commande suivante ouvre uniquement une fenêtre de conversation sans
    envoyer de message :
    	gaim-remote uri 'aim:goim?screenname=Pingouin'
    
    Joindre une discussion :
    	gaim-remote uri 'aim:gochat?roomname=SalonDesPingouins'
    ... permet de joindre le salon de discussion 'SalonDesPingouins'.
    
    Ajouter un utilisateur à la liste des contacts :
    	gaim-remote uri 'aim:addbuddy?screenname=Pingouin'
    ... demande l'ajout de 'Pingouin' à la liste de contacts.

en: 
    Your Preferred Contact Methods
fr: 
    Vos méthodes de contact préférées

en:  <i>(identified)</i>
fr:  <i>(identifié)</i>

en:  left the room (%s).
fr:  a quitté le salon (%s)

en: %.2f KB/s
fr: %.2f Ko/s

en: %d buddy from group %s was not removed because its account was not logged in.  This buddy and the group were not removed.
     | %d buddies from group %s were not removed because their accounts were not logged in.  These buddies and the group were not removed.
fr[0]: %d contact du groupe %s ne peut être supprimé uniquement pendant la connexion au compte correspondant. Le contact et le groupe n'ont pas été supprimés.
fr[1]: %d contacts du groupe %s ne peuvent être supprimés uniquement pendant la connexion aux comptes correspondants. Les contacts et le groupe n'ont pas été supprimés.

en: %d person in room | %d people in room
fr[0]: %d personne dans le salon
fr[1]: %d personnes dans le salon

en: %s (%d new/%d total)
fr: %s (%d nouveaux/%d messages)

en: %s Options
fr: Options de %s

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
fr: %s [<I>%s</I>] est entré dans le salon

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
fr: %s est déconnecté et n'a pas reçu le message que vous venez d'envoyer.

en: %s became idle
fr: %s est devenu inactif

en: %s became unidle
fr: %s n'est plus inactif

en: %s came back
fr: %s est de retour

en: %s canceled the file transfer
fr: %s a annulé le transfert du fichier

en: %s canceled the transfer of %s
fr: %s a annulé le transfert de « %s »

en: %s could not be added because your buddy list is full.
fr: Liste de contacts pleine. Impossible d'ajouter %s.

en: %s declined your conference invitation to room "%s" because "%s".
fr: %s a décliné votre invitation à la conférence « %s » pour la raison : %s

en: %s entered the room.
fr: %s est entré dans le salon

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
fr[0]: %s a reçu %d nouveau message
fr[1]: %s a reçu %d nouveaux messages

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
fr: L'utilisateur %s a (rétroactivement) refusé votre demande de l'ajouter à votre liste de contacts pour la raison suivante : %s

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
fr: L'utilisateur %s a (rétroactivement) refusé votre demande de le rajouter à votre liste de contacts.

en: %s has become idle (%s)
fr: %s est devenu inactif (%s)

en: %s has become idle.
fr: %s est devenu inactif

en: %s has been invited to this conversation.
fr: %s a reçu une invitation pour cette conversation.

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
fr: %s a changé le sujet de <I>%s</I> en : %s

en: %s has changed the topic to: %s
fr: %s a changé le sujet en : %s

en: %s has closed the conversation window.
fr: %s a fermé sa fenêtre de dialogue

en: %s has gone away.
fr: %s est passé absent

en: %s has gone away. (%s)
fr: %s est passé absent (%s)

en: %s has invited %s to the chat room %s
fr: %s a invité %s dans le salon de discussions %s

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    <b>%s</b>
fr: %s a invité %s dans le salon de discussions %s :
    <b>%s</b>

en: %s has just asked to directly connect to %s
fr: %s demande une connexion directe avec %s

en: %s has just been warned by %s.
    Your new warning level is %d%%
fr: %s vient de se faire réprimander par %s
    Votre nouveau niveau d'avertissement est de %d%%

en: %s has returned from being away (%s)
fr: %s n'est plus absent (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
fr: %s n'est plus inactif (%s)

en: %s has set the topic to: %s
fr: %s a changé le sujet en : %s

en: %s has signed off (%s)
fr: %s vient de se déconnecter (%s)

en: %s has signed on (%s)
fr: %s vient de se connecter (%s)

en: %s has started typing to you (%s)
fr: %s est en train de vous écrire (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
fr: %s a arrêté de vous écrire (%s)

en: %s is no longer away.
fr: %s n'est plus absent

en: %s is no longer idle.
fr: %s n'est plus inactif

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
fr: « %s » n'est pas un fichier régulier. Gaim refuse lachement d'écraser ce fichier.

en: %s is not a valid filename.
fr: %s n'est pas un nom de fichier valide

en: %s is not a valid group.
fr: %s n'est pas un nom de groupe valide

en: %s is not a valid passport account.
fr: %s n'est pas un compte passeport valide.

en: %s is not a valid room handle
fr: %s n'est pas un identifiant de salon de discussion valide

en: %s is not a valid room name
fr: %s n'est pas un nom de salon de discussion valide

en: %s is not a valid server name
fr: %s n'est pas un nom de serveur valide

en: %s is now known as %s
fr: %s est désormais connu sous le nom de %s

en: %s is now known as %s.
fr: %s est désormais connu sous le nom de %s

en: %s is offering to send file %s
fr: %s propose de vous envoyer le fichier %s

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
fr: %s est sur la liste locale mais pas pas sur le serveur. Voulez-vous ajouter ce contact ?

en: %s left the room (%s).
fr: %s a quitté le salon (%s)

en: %s left the room.
fr: %s a quitté le salon

en: %s logged in.
fr: %s s'est connecté

en: %s logged out.
fr: %s vient de se déconnecter

en: %s not currently logged in.
fr: %s n'est pas en ligne

en: %s on %s (%s)
fr: %s pour %s (%s)

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
fr: %s est dans le groupe « %s » sur la liste locale mais pas pas sur le serveur. Voulez-vous ajouter ce contact ?

en: %s requested a PING
fr: %s a demandé un PING

en: %s requested your information
fr: %s a demandé vos informations

en: %s requests %s to accept %d file: %s (%.2f %s)%s%s | %s requests %s to accept %d files: %s (%.2f %s)%s%s
fr[0]: %s demande à %s d'accepter %d fichier : %s (%.2f %s)%s%s
fr[1]: %s demande à %s d'accepter %d fichiers : %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests you to send them a file
fr: %s vous demande de leur envoyer un fichier

en: %s signed off
fr: %s a quitté

en: %s signed on
fr: %s vient de se connecter

en: %s wants to send you %s (%s)
fr: %s veut vous envoyer %s (%s)

en: %s wants to send you a file
fr: %s veut vous envoyer un fichier

en: %s went away
fr: %s vient de passer absent

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s%s
fr: %s%s%s%s a fait de %s son contact%s%s%s

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
fr: (%s) %s <Réponse automatique> : %s

en: (+%d more)
fr: (+%d supplémentaires)

en: (Re-)Request authorization
fr: (Re-)Demander autorisation

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
fr: (Erreur de conversion du message. Vérifiez l'option « Codage » dans les options du compte)

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking to most likely has a buggy client.)
fr: (Erreur de réception du message. Votre interlocuteur a probablement un client défectueux)

en: (no name)
fr: (pas de nom)

en: /Buddies/Add C_hat...
fr: /Contacts/Ajouter une _discussion...

en: /Buddies/Add _Group...
fr: /Contacts/Ajouter un _groupe...

en: /Buddies/Get User _Info...
fr: /Contacts/Voir les _informations...

en: /Buddies/Join a Chat...
fr: /Contacts/Joindre une discussion...

en: /Buddies/Join a _Chat...
fr: /Contacts/_Joindre une discussion...

en: /Buddies/New Instant _Message...
fr: /Contacts/Envoyer un _message...

en: /Buddies/Show Empty Groups
fr: /Contacts/Ajouter les groupes vides

en: /Buddies/Show Offline Buddies
fr: /Contacts/Afficher les contacts _déconnectés

en: /Buddies/Show _Empty Groups
fr: /Contacts/Afficher les groupes _vides

en: /Buddies/Show _Offline Buddies
fr: /Contacts/Afficher les contacts _déconnectés

en: /Buddies/View User _Log...
fr: /Contacts/Voir les arc_hives...

en: /Buddies/_Add Buddy...
fr: /Contacts/_Ajouter un contact...

en: /Buddies/_Quit
fr: /Contacts/_Quitter

en: /Buddies/_Signoff
fr: /Contacts/Déconne_xion

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
fr: /Conversation/Ajouter une alerte...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
fr: /Conversation/Ajouter une alerte...

en: /Conversation/Add...
fr: /Conversation/Ajouter...

en: /Conversation/Al_ias...
fr: /Conversation/_Donner un alias...

en: /Conversation/Alias...
fr: /Conversation/Donner un alias...

en: /Conversation/Block...
fr: /Conversation/Bloquer...

en: /Conversation/Clear
fr: /Conversation/Effacer

en: /Conversation/Get Info
fr: /Conversation/Voir les informations

en: /Conversation/In_vite...
fr: /Conversation/Inviter...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
fr: /Conversation/Insérer une _image...

en: /Conversation/Insert Image...
fr: /Conversation/Insérer une _image...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
fr: /Conversation/Insérer un _lien...

en: /Conversation/Insert Link...
fr: /Conversation/Insérer un _lien...

en: /Conversation/Invite...
fr: /Conversation/Inviter...

en: /Conversation/New Instant _Message...
fr: /Conversation/Envoyer un _message...

en: /Conversation/Remove...
fr: /Conversation/Supprimer...

en: /Conversation/Se_nd File...
fr: /Conversation/Envoyer un _fichier...

en: /Conversation/Send File...
fr: /Conversation/Envoyer un fichier...

en: /Conversation/View Log
fr: /Conversation/Voir les _archives

en: /Conversation/View _Log
fr: /Conversation/Voir les _archives

en: /Conversation/Warn...
fr: /Conversation/Donner un avertissement...

en: /Conversation/_Add...
fr: /Conversation/_Ajouter...

en: /Conversation/_Block...
fr: /Conversation/_Bloquer...

en: /Conversation/_Close
fr: /Conversation/_Fermer

en: /Conversation/_Find...
fr: /Conversation/_Chercher...

en: /Conversation/_Get Info
fr: /Conversation/Voir les _informations

en: /Conversation/_Remove...
fr: /Conversation/_Supprimer...

en: /Conversation/_Save As...
fr: /Conversation/Enregistrer _sous...

en: /Conversation/_Warn...
fr: /Conversation/Donner un avertissement...

en: /Help/Online _Help
fr: /Aide/_Aide en ligne

en: /Help/_About
fr: /Aide/_A propos de

en: /Help/_Debug Window
fr: /Aide/Fenêtre de _debug

en: /Options/Enable Logging
fr: /Options/Activer l'_archivage

en: /Options/Enable Sounds
fr: /Options/Activer les _sons

en: /Options/Enable _Logging
fr: /Options/Activer l'_archivage

en: /Options/Enable _Sounds
fr: /Options/Activer les _sons

en: /Options/Show Formatting Toolbar
fr: /Options/Afficher la barre de style

en: /Options/Show Formatting _Toolbar
fr: /Options/Afficher la _barre de style

en: /Options/Show Ti_mestamps
fr: /Options/Afficher l'_horodatage

en: /Options/Show Timestamps
fr: /Options/Afficher l'horodatage

en: /Tools/A_ccounts
fr: /Outils/_Comptes

en: /Tools/Account Ac_tions
fr: /Outils/Ac_tions des comptes

en: /Tools/Account Actions
fr: /Outils/Actions du compte

en: /Tools/Away
fr: /Outils/Absence

en: /Tools/Buddy Pounce
fr: /Outils/Alertes

en: /Tools/Buddy _Pounce
fr: /Outils/A_lertes

en: /Tools/Pl_ugin Actions
fr: /Outils/Action des pl_ugins

en: /Tools/Plugin Actions
fr: /Outils/Actions des plugins

en: /Tools/Pr_eferences
fr: /Outils/_Préférences

en: /Tools/Pr_ivacy
fr: /Outils/F_iltres

en: /Tools/Privacy
fr: /Outils/Filtres

en: /Tools/R_oom List
fr: /Outils/Liste des _salons de discussion

en: /Tools/Room List
fr: /Outils/Liste des salons

en: /Tools/View System _Log
fr: /Outils/Voir les archives _système

en: /Tools/_Away
fr: /Outils/_Absence

en: /Tools/_File Transfers
fr: /Outils/Transferts de _fichier

en: /_Buddies
fr: /_Contacts

en: /_Help
fr: /_Aide

en: /_Tools
fr: /_Outils

en: 0 people in room
fr: Personne dans ce salon

en: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Status:</B> %s<HR>%s
fr: <B>UIN :</B> %s<BR><B>Status :</B> %s<HR>%s

en: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #gaim on irc.freenode.net<BR><BR>
fr: <FONT SIZE="4">IRC :</FONT> #gaim et #gaim-fr sur irc.freenode.net<BR><BR>

en: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #wingaim on irc.freenode.net<BR><BR>
fr: <FONT SIZE="4">IRC :</FONT> #wingaim et #gaim-fr sur irc.freenode.net<BR><BR>

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
fr: <I>%s</I> a supprimé tous les modes de <I>%s</I>

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
fr: <I>%s</I> a supprimé tous les modes de <I>%s</I>

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
fr: <I>%s</I> change le mode de <I>%s</I> en : %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
fr: <I>%s</I> change le mode de <I>%s</I> en : %s

en: <b>%s:</b>
fr: <b>%s :</b>

en: <b>%s:</b> %s
fr: <b>%s :</b> %s

en: <b>%s:</b> %s<br>
fr: <b>%s :</b> %s<br>

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
fr: <b><font color"=red">L'archiveur n'a pas de fonction de lecture</font></b>

en: <b>Alias:</b> %s<br>
fr: <b>Alias :</b> %s<br>

en: <b>Anonymous warnings are less severe.</b>
fr: <b>Les avertissements anonymes sont moins durs.</b>

en: <b>ChangeLog:</b>
    %s<br><br>
fr: <b>Nouveautés :</b>
    %s<br><br>

en: <b>Channel Name:</b> %s
fr: <b>Nom du salon :</b> %s

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
fr: <b>Fichier :</b> %s
    <b>Taille du fichier :</b> %s
    <b>Taille de l'image :</b> %dx%d

en: <b>IP Address:</b> %s<br>
fr: <b>Adresse IP :</b> %s<br>

en: <b>Idle for:</b> %s<br>
fr: <b>Inactif depuis :</b> %s<br>

en: <b>Receiving As:</b>
fr: <b>Réception vers :</b>

en: <b>Receiving From:</b>
fr: <b>Réception depuis :</b>

en: <b>Sending As:</b>
fr: <b>Envoi depuis :</b>

en: <b>Sending To:</b>
fr: <b>Envoi vers :</b>

en: <b>User:</b> %s<br>
fr: <b>Utilisateur :</b> %s<br>

en: <b>_Account:</b>
fr: <b>_Compte :</b>

en: <b>_Password:</b>
fr: <b>Mot de _passe :</b>

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
fr: <br><b>Phrase clef du salon :</b> %s

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
fr: <br><b>Fondateur du salon :</b> %s

en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
fr: <br><b>Clef HMAC du salon :</b> %s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
fr: <br><b>Mode du salon :</b>

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
fr: <br><b>Sujet :</b><br>%s

en: <br><b>Defining adjective:</b> Glorious<br>
fr: <br><b>Qualificatif :</b> Glorieux<br>

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
fr: <br><b>Babillage de clef publique du fondateur :</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
fr: <br><b>Empreinte de clef publique du fondateur :</b><br>%s

en: <br><b>User Count:</b> %d
fr: <br><b>Nombre d'utilisateurs :</b> %d

en: <br>At %s since %s
fr: <br>À %s depuis %s

en: <br>Hidden or not logged-in
fr: <br>Invisible ou déconnecté

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
fr: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;Réponse automatique&gt;&nbsp;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
fr: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;Réponse automatique&gt;&nbsp;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
fr: <font color="red"><b>Impossible de lire le fichier %s</b></font>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
fr: <font color="red"><b>Impossible de trouver le dossier des archives</b></font>

en: <h1>Conversation with %s</h1>
fr: <h1>Conversation avec %s</h1>

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
fr: <i>Vous n'attendez aucune autorisation</i>

en: <main>/Conversation/Close
fr: <main>/Conversation/_Fermer

en: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">Written by:</span>	%s
    <span weight="bold">Web site:</span>		%s
    <span weight="bold">File name:</span>	%s
fr: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">Auteur : </span>	%s
    <span weight="bold">Page web : </span>	%s
    <span weight="bold">Fichier : </span>	%s

en: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">Written by:</span>  %s
    <span weight="bold">URL:</span>  %s
    <span weight="bold">File name:</span>  %s
fr: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">Auteur : </span> %s
    <span weight="bold">URL : </span> %s
    <span weight="bold">Fichier : </span> %s

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
fr: <span size='larger' weight='bold'>Erreur à la sauvegarde de l'image</span>
    
    %s

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
fr: <span size='larger' weight='bold'>Type de fichier non reconnu</span>
    
    PNG choisi par défaut

en: <span weight="bold" size="larger">%s has been disconnected.</span>
    
    %s
    %s
fr: <span weight="bold" size="larger">%s a été déconnecté</span>
    
    %s
    %s

en: <span weight="bold" size="larger">Warn %s?</span>
    
    This will increase %s's warning level and he or she will be subject to harsher rate limiting.
fr: <span weight="bold" size="larger">Donner un avertissement à %s ?</span>
    
    Ceci augmentera le niveau d'avertissement de %s. Cet utilisateur sera plus sévèrement limité pour sa fréquence d'envoi de messages.

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
    
    %s
fr: <span weight="bold" size="larger">Vous avez du courrier !</span>
    
    %s

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
    
    %s%s%s%s
fr: <span weight="bold" size="larger">Vous avez du courrier !</span>
    
    %s%s%s%s

en: <span weight="bold">From:</span> %s
fr: <span weight="bold">De :</span> %s

en: <span weight="bold">Subject:</span> %s
fr: <span weight="bold">Sujet :</span> %s

en: A Little About Me
fr: À propos de moi

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
fr: Un fichier est disponible pour le téléchargement depuis :
    Hôte distant : %s
    Port distant : %d

en: A folder with that name already exists
fr: Un dossier avec ce nom existe déjà

en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
fr: Une version horizontale avec défilement de la liste de contacts.

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
fr: Un message a été perdu, vous dépassez la vitesse limite du serveur.

en: AIM Direct IM
fr: Connexion directe AIM

en: AIM/ICQ Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole AIM/ICQ

en: AP User
fr: Utilisateur AP

en: A_ccounts
fr: _Comptes

en: A_way
fr: _Absent

en: About Gaim
fr: À propos de Gaim

en: Accept
fr: Accepter

en: Accept Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Accept chat invitation?
fr: Accepter l'invitation à la discussion ?

en: Accept file transfer request from %s?
fr: Accepter la requête de transfert de %s ?

en: Access denied: proxy server forbids port %d tunnelling.
fr: Accès interdit : le serveur mandataire n'autorise pas le passage par le port %d

en: Account
fr: Compte

en: Account Confirmation Requested
fr: Confirmation de compte demandée

en: Account Info
fr: Infos du compte

en: Account has been disabled
fr: Le compté a été désactivé

en: Account type:
fr: Type de compte :

en: Account:
fr: Compte :

en: Accounts
fr: Comptes

en: Activate ID...
fr: Activer ID...

en: Active
fr: Actif

en: Active Developers
fr: Codeurs actifs

en: Active which ID?
fr: Activer quelle identité ?

en: Add
fr: Ajouter

en: Add / Remove
fr: Ajouter/Supprimer

en: Add Account
fr: Ajouter un compte

en: Add Buddy
fr: Nouveau contact

en: Add Buddy _Pounce
fr: Ajouter une a_lerte

en: Add Channel Private Group
fr: Ajouter un groupe privé au salon

en: Add Channel Public Key
fr: Ajouter une clef publique au salon

en: Add Chat
fr: Ajouter discussion

en: Add Group
fr: Nouveau groupe

en: Add Private Group
fr: Nouveau groupe privé

en: Add a C_hat
fr: Ajouter une d_iscussion

en: Add a _Buddy
fr: _Ajouter un contact

en: Add a new text replacement
fr: Ajouter une nouvelle substitution

en: Add buddy rejected
fr: Ajout du contact refusé

en: Add buddy to your list?
fr: Ajouter cet utilisateur à la liste de contacts ?

en: Add the chat to your buddy list
fr: Ajouter le salon de discussion à la liste de contacts

en: Add the user to your buddy list
fr: Ajouter l'interlocuteur à la liste de contacts

en: Add to Address Book
fr: Ajouter au carnet d'adresses

en: Add-Ins
fr: Modules

en: Additional Information
fr: Informations supplémentaires

en: Address
fr: Adresse

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
fr: Ajoute une petite zone de notification dans la liste de contacts pour indiquer l'arrivée de nouveaux courriers.

en: Adds iChat-style timestamps to conversations every N minutes.
fr: Ajoute l'heure dans la conversation à intervalle régulier.

en: Age
fr: Âge

en: Albanian
fr: Albanais

en: Algorithm: 	%s
fr: Algorithme : %s

en: Alias Buddy
fr: Donner un alias

en: Alias Chat
fr: Donner un alias à un groupe de discussion

en: Alias Contact
fr: Donner un alias à un contact

en: Alias Contact...
fr: Donner un alias à un contact...

en: Alias:
fr: Alias :

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
fr: Tous les champs ci-dessous sont facultatifs. Saisissez uniquement les informations que vous désirez.

en: Allow
fr: Autoriser

en: Allow %s to contact you?
fr: Permettre à %s de vous contacter ?

en: Allow MSN Mobile pages?
fr: Autoriser les messages MSN vers votre téléphone portable ?

en: Allow all users to contact me
fr: Permettre à tous les utilisateurs de me contacter

en: Allow only the users below
fr: Autoriser les utilisateurs ci-dessous

en: Allow only the users on my buddy list
fr: Autoriser uniquement les utilisateurs de ma liste de contacts

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
fr: Autoriser l'authentication en clair pour les flux cryptés

en: Allow/Disallow Mobile Pages
fr: Autorisation pour les messages sur téléphones portables

en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
fr: Permet de changer les valeurs attribuées aux états inactif, absent et déconnecté pour le calcul de la priorité des utilisateurs d'un contact.

en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
fr: Permet de changer les valeurs associés aux différents états des utilisateurs dans un contact.

en: Allows support for mouse gestures in conversation windows.
    Drag the middle mouse button to perform certain actions:
    
    Drag down and then to the right to close a conversation.
    Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
    Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
fr: Permet d'utiliser les mouvements de souris dans les fenêtres de conversation.
    Utilisez le bouton du milieu pour effectuer diverses actions :
    
    Glissez vers le bas puis la droite pour fermer une conversation.
    Glissez vers le haut puis la gauche pour passer à la conversation précédente.
    Glissez vers le haut puis la droite pour passer à la conversation suivante.

en: Allows you to control Gaim by entering commands in a file.
fr: Permet de controler Gaim en entrant des commandes dans un fichier.

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle for
fr: Permet de changer manuellement le temps d'inactivité

en: Alphabetical
fr: Alphabétique

en: Already Logged In
fr: Déjà connecté

en: Already Registered
fr: Déjà enregistré

en: Already in opposite list
fr: Déjà dans la liste opposée

en: Already in the mode
fr: Déjà dans ce mode

en: Already there
fr: Déjà dans la liste

en: Amharic
fr: Amharique

en: An error occurred while opening the file.
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier

en: An error occurred while updating the directory
fr: Erreur lors de la mise à jour de l'annuaire

en: An error was encountered parsing your buddy list.  It has not been loaded, and the old file has moved to blist.xml~.
fr: Une erreur est survenue à la lecture de la liste de contacts. La liste n'a pas été chargée et l'ancien fichier a été renommé blist.xml~.

en: An example plugin that does stuff - see the description.
fr: Un example de plugin -- cf. description.

en: An unknown error, %d, has occurred.  Info: %s
fr: Une erreur inconnue (%d) s'est produite : %s

en: An unknown signon error has occurred: %s.
fr: Une erreur inconnue est survenue à la connexion : %s

en: Angry
fr: En colère

en: Animate
fr: Animer

en: Anxious
fr: Anxieux

en: Anyone
fr: Tout le monde

en: Appear Offline
fr: Invisible

en: Apply
fr: Appliquer

en: Are you sure you want to block %s?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir bloquer %s ?

en: Are you sure you want to delete %s?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer %s ?

en: Are you sure you want to remove the away message "%s"?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le message d'absence « %s » ?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir autoriser %s à vous contacter ?

en: Ashamed
fr: Honteux

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
fr: Demande à %s de se connecter directement à %s:%hu pour le message

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
fr: Échec de l'inscription à %s,%s,%s

en: Attempting to connect to %s at %s:%hu for Direct IM.
fr: Tentative de connexion directe pour message vers %s à %s:%hu

en: Australian English
fr: Anglais australien

en: Auth host
fr: Hôte d'authentification

en: Auth port
fr: Port d'authentification

en: Authenticating
fr: Authentification

en: Authenticating connection
fr: Authentification de la connexion

en: Authenticating...
fr: Authentification en cours...

en: Authentication Failure
fr: Échec de l'authentification

en: Authentication failed
fr: Échec de l'authentification

en: Authentication failed.
fr: Échec de l'authentification

en: Authorization Aborted
fr: Autorisation annulée

en: Authorization Denied
fr: Autorisation refusée

en: Authorization Denied Message:
fr: Message de refus d'autorisation :

en: Authorization Given
fr: Autorisation donnée

en: Authorization Granted
fr: Autorisation accordée

en: Authorization Request
fr: Demande d'autorisation

en: Authorization Request Message:
fr: Message pour la demande d'autorisation :

en: Authorization mechanism too weak
fr: Mécanisme d'autorisation trop faible

en: Authorize
fr: Autoriser

en: Auto-Join
fr: Connexion auto

en: Auto-Reconnect
fr: Reconnexion automatique

en: Auto-away
fr: Absence automatique

en: Auto-login
fr: Connexion auto

en: Automatic
fr: Automatique

en: Available
fr: Disponible

en: Available Message:
fr: Message de disponibilité :

en: Available for friends only
fr: Disponible pour les amis seulement

en: Away
fr: Absent

en: Away / Idle
fr: Absence/inactivité

en: Away From Computer
fr: Absent

en: Away Message
fr: Message d'absence

en: Away Messages
fr: Messages d'absence

en: Away for friends only
fr: Absent pour les amis seulement

en: Away m_essage:
fr: Me_ssages d'absence :

en: Away message too long.
fr: Message d'absence trop long

en: Away title:
fr: Titre :

en: Away!
fr: Absent !

en: Azerbaijani
fr: Azéri

en: B_rowse...
fr: Choisir...

en: Back
fr: De retour

en: Background color
fr: Couleur de fond

en: Bad Format
fr: Mauvais format

en: Bad Namespace Prefix
fr: Mauvais préfixe de nom de domaine

en: Bad Request
fr: Mauvaise requête

en: Bad friend file
fr: Mauvais fichier d'ami

en: Bad mode
fr: Mauvais mode

en: Bad ticket
fr: Mauvais ticket

en: Balancer handshake
fr: Poignée de main

en: Ban List
fr: Liste des bannissements

en: Banned
fr: Banni

en: Basic Profile
fr: Profil de base

en: Be Right Back
fr: Revient de suite

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a privacy risk.  Do you wish to continue?
fr: Cela révèle votre adresse IP et peut être considéré comme une faille de sécurité. Voulez-vous continuer ?

en: Birth Day
fr: Date de naissance

en: Birth Year
fr: Année de naissance

en: Birthday
fr: Date de naissance

en: Block
fr: Bloquer

en: Block %s?
fr: Bloquer %s ?

en: Block IMs without Key Exchange
fr: Bloquer les messages sans échange de clef

en: Block User
fr: Bloquer un utilisateur

en: Block all users
fr: Bloquer tous les utilisateurs

en: Block invites
fr: Bloquer les invitations

en: Block only the users below
fr: Bloquer les utilisateurs ci-dessous

en: Block the user
fr: Bloquer les messages de l'interlocuteur

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Bold
fr: Gras

en: Bored
fr: Ennuyé

en: Both
fr: Bidirectionnelle

en: Bottom
fr: Bas

en: British English
fr: Anglais britannique

en: Bro_wse...
fr: Choisir...

en: Browser
fr: Navigateur

en: Browser Selection
fr: Choix du navigateur

en: Browser default
fr: Laisser le navigateur choisir

en: Buddies
fr: Contacts

en: Buddy Comment
fr: Commentaire

en: Buddy Comment for %s
fr: Commentaire pour %s

en: Buddy Comment:
fr: Commentaire :

en: Buddy Display
fr: Affichage des contacts

en: Buddy Goes _Away
fr: L'utilisateur s'absente

en: Buddy Goes _Idle
fr: L'utilisateur passe inactif

en: Buddy Icon
fr: Icône du contact

en: Buddy Information
fr: Informations sur le contact

en: Buddy Information for %s
fr: Informations sur %s

en: Buddy List
fr: Liste de contacts

en: Buddy List Error
fr: Erreur de liste de contacts

en: Buddy List Sorting
fr: Tri de la liste de contacts

en: Buddy List Window
fr: Fenêtre de la liste de contacts

en: Buddy List successfully deleted from Gadu-Gadu server
fr: Liste de contacts effacée du serveur avec succès

en: Buddy List successfully transferred to Gadu-Gadu server
fr: Liste de contacts transférée sur le serveur avec succès

en: Buddy State Notification
fr: Notification de changement d'état

en: Buddy Ticker
fr: Défilement des contacts

en: Buddy icon:
fr: Icône :

en: Buddy is away:
fr: L'utilisateur est absent :

en: Buddy is idle:
fr: L'utilisateur est inactif :

en: Buddy is offline:
fr: L'utilisateur est déconnecté :

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
fr: Problème de synchronisation de la liste de contact avec %s (%s)

en: Buddy logs in
fr: Connexion d'un contact

en: Buddy logs out
fr: Déconnexion d'un contact

en: Buddy starts _typing
fr: Le contact commence à écr_ire

en: Buddy stops t_yping
fr: Le contact s'arrête d'écrir_e

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Burmese
fr: Birman

en: Busted SNAC payload
fr: Charge SNAC incorrecte

en: Busy
fr: Occupé

en: Buzz!!
fr: Dring !

en: By account
fr: Par compte

en: By conversation count
fr: Par nombre de conversations

en: By group
fr: Par groupe

en: By log size
fr: Par la taille des archives

en: By status
fr: Par état

en: CTCP PING reply
fr: Réponse au CTCP PING

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
fr: Les paramètres CVR sont inconnus ou interdits

en: C_hat windows
fr: Fenêtres de _discussions

en: C_ontrol-Enter sends message
fr: C_trl-Entrée envoie les messages

en: Calculating...
fr: Calcul en cours

en: Canadian English
fr: Anglais canadien

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel All
fr: Annuler tous

en: Cancel Presence Notification
fr: Annuler la notification de présence

en: Canceled
fr: Annulé

en: Cannot add a contact to the same folder twice
fr: Impossible d'ajouter un contact deux fois dans le même dossier

en: Cannot add yourself
fr: Impossible de s'ajouter en tant que contact

en: Cannot ban %s: banlist is full
fr: Impossible de bannir %s : la liste des bannis est pleine

en: Cannot call command
fr: Impossible de lancer la commande

en: Cannot change nick
fr: Impossible de changer de surnom

en: Cannot detach
fr: Impossible de se détacher

en: Cannot fetch the public key
fr: Impossible de récupérer la clef publique

en: Cannot get channel information
fr: Impossible de récupérer les informations du salon

en: Cannot get room list
fr: Impossible de récupérer la liste des salons

en: Cannot get server information
fr: Impossible de récupérer les informations du serveur

en: Cannot get server statistics
fr: Impossible de récupérer les statistiques du serveur

en: Cannot get user information
fr: Impossible de récupérer les informations

en: Cannot initialize SILC Client connection
fr: Impossible d'initialiser la connexion client SILC

en: Cannot join %s:
fr: Impossible de joindre le salon %s :

en: Cannot join channel
fr: Impossible d'entrer dans le salon

en: Cannot join private group
fr: Impossible de joindre le groupe privé

en: Cannot perform the key agreement
fr: Impossible d'effectuer l'accord de clef

en: Cannot remove group zero
fr: Impossible de supprimer le groupe zéro

en: Cannot send a directory.
fr: Impossible d'envoyer un dossier

en: Cannot send a file of 0 bytes.
fr: Impossible d'envoyer un fichier de taille nulle

en: Cannot send file
fr: Impossible d'envoyer le fichier

en: Cannot set IM key
fr: Impossible de choisir la clef du message

en: Cannot set topic
fr: Impossible de changer le sujet

en: Capabilities
fr: Possibilités

en: Change Address To:
fr: Nouvelle adresse :

en: Change Currently Registered Address...
fr: Changer l'adresse enregistrée...

en: Change Jabber Password
fr: Changer de mot de passe Jabber

en: Change Password
fr: Changer de mot de passe

en: Change Password (URL)
fr: Changer de mot de passe (URL)

en: Change Password...
fr: Changer de mot de passe...

en: Change password for %s
fr: Changer le mot de passe pour %s

en: Change user information for %s
fr: Changer les informations pour %s

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
fr: Les changements prennent effet immédiatement.

en: Channel %s does not exist in the network
fr: Le salon %s n'existe pas sur le réseau

en: Channel Authentication
fr: Authentification du salon

en: Channel Information
fr: Informations du salon

en: Channel Messages
fr: Discussions

en: Channel Passphrase
fr: Phrase clef du salon

en: Channel Public Keys List
fr: Clefs publiques du salon

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
fr: L'authentification des salons est utilisée pour sécuriser le salon des accès non autorisés. L'authentification peut être par une phrase clef ou par des signatures numériques. Quand la phrase clef est utilisée, elle est nécessaire pour joindre le salon. Si des clefs publiques sont utilisées, seuls les utilisateurs de ces clefs peuvent joindre le salon.

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
fr: <I>%2$s</I> a fondé le salon sur <I>%1$s</I>

en: Chat
fr: Discussion

en: Chat Room List Url
fr: URL de liste des salons de discussion

en: Chat Room Locale
fr: Langue du salon de discussion

en: Chat in %s is not available.
fr: La discussion %s est inaccessible.

en: Chat is currently unavailable
fr: Les discussions sont inaccessibles pour l'instant

en: Chats
fr: Discussions

en: Chatty
fr: Bavard

en: Check Mail
fr: Vérifier le courrier

en: Check email every X seconds.
fr: Vérifie le courrier toutes les X secondes.

en: Checks for new local mail.
fr: Vérifie le contenu de la boîte au lettres locale pour des nouveaux courriers.

en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
fr: Vérifie périodiquement pour de nouvelles versions et les annonce ainsi que les nouveauté dans ces mises à jour.

en: Checks periodically for new releases.
fr: Vérifie périodiquement pour de nouvelles mises à jour.

en: Chinese
fr: Chinois

en: Choose...
fr: Choisir...

en: City
fr: Localité

en: Close
fr: Fermer

en: Close conversation
fr: Fermer la conversation

en: Color to draw hyperlinks.
fr: Couleur pour afficher les liens hypertextes

en: Command
fr: Commande

en: Command disabled
fr: Commande désactivée

en: Company
fr: Société

en: Computer
fr: Ordinateur

en: Conference does not exist
fr: Cette conférence n'existe pas

en: Conference not found
fr: Conférence non trouvée

en: Configuration error
fr: Erreur de configuration

en: Configure IM Forwarding (URL)
fr: Configurer le transfert de message (URL)

en: Configure Room
fr: Configurer le salon

en: Confirm Account
fr: Confirmer le compte

en: Conflict
fr: Conflit

en: Connect
fr: Connecter

en: Connect server
fr: Connexion au serveur

en: Connect to %s failed
fr: Connexion à %s échouée

en: Connecting
fr: Connexion en cours

en: Connecting to SILC Server
fr: Connexion au serveur SILC

en: Connecting...
fr: Connexion...

en: Connection Closed
fr: Connexion terminée

en: Connection Error
fr: Erreur de connexion

en: Connection Failed
fr: Échec de la connexion

en: Connection Timeout
fr: Connexion morte

en: Connection error from %s server (%s):
    %s
fr: Erreur de connexion du serveur « %s » (%s) :
    %s

en: Connection established, cookie sent
fr: Connexion établie, cookie envoyé

en: Connection failed
fr: Échec de la connexion

en: Connection problem
fr: Problème de connexion

en: Connection problem with the YCHT server.
fr: Problème de connexion avec le serveur YCHT

en: Console beep
fr: Bip de console

en: Contact Priority
fr: Priorité du contact

en: Control-(number) _inserts smileys
fr: Ctrl-(nombre) insère un _smiley

en: Control-{B/I/U} changes _formatting
fr: Ctrl-{B/I/U/S} change le st_yle

en: Conversation Placement
fr: Emplacement des conversations

en: Conversations with %s
fr: Conversations avec %s

en: Cool Link 1
fr: Lien sympa 1

en: Cool Link 2
fr: Lien sympa 2

en: Cool Link 3
fr: Lien sympa 3

en: Could Not Connect
fr: Impossible de se connecter

en: Could not add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
fr: Impossible d'ajouter le contact %s au groupe %s sur la liste du serveur pour le compte %s

en: Could not add buddy to server list
fr: Impossible d'ajouter le contact sur la liste du serveur

en: Could not add the buddy %s because the screen name is invalid.  Screen names must either start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
fr: Impossible d'ajouter le contact %s car son pseudo est non valide. Les pseudos des contacts doivent soit commencer par une lettre et contenir uniquement des lettres, des chiffres et des espaces, soit contenir uniquement des chiffres.

en: Could not add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
fr: Impossible de rajouter le contact %s parce qu'il y a trop de contacts dans la liste. Supprimez un contact et réessayez.

en: Could not add the buddy %s for an unknown reason.  The most common reason for this is that you have the maximum number of allowed buddies in your buddy list.
fr: Impossible d'ajouter le contact %s pour une raison inconnue. La raison la plus probable est que le nombre maximum de contact a été atteint dans votre liste de contacts.

en: Could not change nick
fr: Impossible de changer de surnom

en: Could not connect
fr: Impossible de se connecter

en: Could not connect for transfer.
fr: Impossible de se connecter pour le transfert

en: Could not get details for user %s (%s).
fr: Impossible de récupérer des informations sur l'utilisateur %s (%s)

en: Could not kill user
fr: Impossible de tuer l'utilisateur

en: Could not load public key
fr: Impossible de charger la clef publique

en: Could not open %s for writing!
fr: Impossible d'ouvrir %s pour l'écriture

en: Could not perform key agreement for file transfer
fr: Impossible de faire l'accord de clef pour le transfert de fichier

en: Could not recognize the host of the username you entered
fr: Impossible de reconnaître le nom d'hôte ou d'utilisateur saisi

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
fr: Impossible de récupérer le profil de l'utilisateur. Cela provient probablement d'un problème temporaire sur le serveur. Veuillez réessayez plus tard.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
fr: Impossible de récupérer le profil de l'utilisateur. L'utilisateur n'existe probablement pas. Cependant, Yahoo! échoue de temps en temps à trouver certains profils. Si vous savez que l'utilisateur existe, veuillez réessayez plus tard.

en: Could not send
fr: Impossible d'envoyer

en: Could not start the file transfer
fr: Impossible de commencer le transfert de fichier

en: Could not write file header.  The file will not be transferred.
fr: Impossible d'écrire l'entête de fichier. Le fichier n'est pas transmis.

en: Couldn't Import Buddy List from Server
fr: Impossible d'importer la liste de contacts du serveur

en: Couldn't connect to host
fr: Impossible de se connecter à l'hôte

en: Couldn't create socket
fr: Impossible de créer le socket

en: Couldn't delete Buddy List from Gadu-Gadu server
fr: Impossible d'effacer la liste de contacts du serveur

en: Couldn't export buddy list
fr: Impossible d'exporter la liste de contacts

en: Couldn't get search results
fr: Impossible d'obtenir les résultats de la recherche

en: Couldn't transfer Buddy List to Gadu-Gadu server
fr: Impossible de transférer la liste de contacts sur le serveur

en: Country
fr: Pays

en: Country not supported.
fr: Pays non supporté

en: Country: 	%s
fr: Pays : %s

en: Crazy Patch Writers
fr: Patcheurs fous

en: Create New Room
fr: Créer un nouveau salon

en: Creating SILC key pair...
fr: Création de la paire de clefs SILC...

en: Critical error in GG library
fr: Erreur critique dans la bibliothèque GG

en: Current Translators
fr: Traducteurs

en: Currently on
fr: Actuellement dans

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Czech
fr: Tchèque

en: D_isplay remote nicknames if no alias is set
fr: Aff_icher le pseudonyme distant si aucun alias n'a été donné

en: Danish
fr: Danois

en: Database connect error
fr: Erreur de connexion à la base de données

en: Database server error
fr: Erreur de base de données du serveur

en: Debug Window
fr: Fenêtre de debug

en: Decline
fr: Décliner

en: Default Formatting
fr: Style par défaut

en: Delay
fr: Intervalle

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Buddy List from Server
fr: Effacer la liste de contacts du serveur

en: Deny
fr: Refuser

en: Department
fr: Service

en: Detach From Server
fr: Se détacher du serveur

en: Detached
fr: Détaché

en: Details
fr: Détails

en: Device
fr: Appareil

en: Digitally sign all IM messages
fr: Signer numériquement tous les messages

en: Digitally sign all channel messages
fr: Signer numériquement tous les messages des salons

en: Dim i_dle buddies
fr: _Griser les contacts inactifs

en: Dir service temporarily unavailable.
fr: L'annuaire est temporairement indisponible.

en: Direct Connect failed
fr: Échec de la connexion directe

en: Direct IM
fr: Connexion directe

en: Direct IM with %s closed
fr: Connexion directe avec %s fermée

en: Direct IM with %s established
fr: Connexion directe avec %s établie

en: Direct IM with %s failed
fr: Échec de la connexion directe avec %s

en: Directory Search
fr: Recherche dans l'annuaire

en: Disallow
fr: Interdire

en: Disconnected by server
fr: Déconnexion par le serveur

en: Disconnected.
fr: Déconnecté

en: Display
fr: Affichage

en: Display Currently Registered Address
fr: Afficher l'adresse enregistrée

en: Display conversation closed notices
fr: Afficher les notifications de fin de conversation

en: Display timeout notices
fr: Afficher les notifications de dépassement de temps

en: Displays a system tray icon (in GNOME, KDE or Windows for example) to show the current status of Gaim, allow fast access to commonly used functions, and to toggle display of the buddy list or login window. Also allows messages to be queued until the icon is clicked, similar to ICQ.
fr: Permet l'interaction avec une zone de notification (pour Gnome, KDE ou Windows par exemple) pour afficher le status de Gaim et permettre un accès rapide aux fonctions usuelles, changer l'affichage de la liste de contacts ou la fenêtre de connexions. Il permet aussi de cacher les messages en attente jusqu'au clic sur l'icône (comme ICQ).

en: Displays an icon for Gaim in the system tray.
fr: Affiche une icône pour Gaim dans la zone de notification.

en: Do Not Disturb
fr: Ne pas déranger

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
fr: Voulez-vous l'ajouter à votre liste de contacts ?

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
fr: Voulez-vous autorisez les contacts de votre liste à vous envoyer des messages MSN sur votre téléphone portable ?

en: Docked _Buddy List is always on top
fr: Liste de contacts accrochée _toujours visible

en: Done.
fr: Terminé

en: Dutch; Flemish
fr: Hollandais, flamand

en: E-Mail
fr: Courriel

en: E-Mail Address
fr: Adresse électronique

en: E-mail:
fr: Adresse électronique :

en: EMail
fr: Courriel

en: EMail: 		%s
fr: Adresse électronique : %s

en: E_xecute a command
fr: Exécuter une c_ommande

en: Edit Buddy Comment
fr: Éditer le commentaire

en: Edit Buddy Pounce
fr: Éditer une alerte

en: Edit Jabber vCard
fr: Éditer la carte de visite Jabber

en: Edit This Message
fr: Éditer ce message

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
fr: Le nom d'hôte ou le port pour le serveur mandataire est incorrect.

en: Email
fr: Courrier électronique

en: Email Address
fr: Adresse électronique

en: Email lookup restricted.
fr: La recherche par adresse électronique est restreinte.

en: Enable "_slash" commands
fr: Activer les commandes « _barre » (/commande)

en: Enable buddy ic_on animation
fr: Activer l'anima_tion de l'icône des contacts

en: Enable/Disable Mobile Devices
fr: Activation du service pour téléphones portables

en: Encoding
fr: Codage

en: Encodings
fr: Codages

en: Enter SecurID
fr: Saisissez votre SecurID

en: Enter _sends message
fr: La touche _Entrée envoie les messages

en: Enter a Conference Server
fr: Entrer dans un serveur de conférences

en: Enter an alias for %s.
fr: Saisissez un alias pour %s

en: Enter an alias for this chat.
fr: Saisissez un alias pour cette discussion

en: Enter an alias for this contact.
fr: Saisissez un alias pour ce contact

en: Enter password for %s (%s)
fr: Saisissez le mot de passe pour %s (%s)

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
fr: Saisissez les 6 chiffres de l'affichage numérique

en: Error
fr: Erreur

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many screen names associated with it.
fr: Erreur 0x%04x : Impossible de changer l'adresse électronique parce qu'il y a trop de pseudos associés à cette adresse.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
fr: Erreur 0x%04x : Impossible de changer l'adresse électronique parce qu'elle est non valide.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this screen name.
fr: Erreur 0x%04x : Impossible de changer l'adresse électronique parce qu'il y a une requête en attente pour ce pseudo.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name differs from the original.
fr: Erreur 0x%04x : Impossible d'afficher le pseudo parce que la version demandée diffère de l'originale.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name ends in a space.
fr: Erreur 0x%04x : Impossible d'afficher le pseudo parce que la version demandée se finit par une espace.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name is too long.
fr: Erreur 0x%04x : Impossible d'afficher le pseudo parce que la version demandée est trop longue

en: Error 0x%04x: Unknown error.
fr: Erreur 0x%04x : Erreur inconnue.

en: Error Changing Account Info
fr: Erreur en changeant les informations du compte

en: Error Message Suppression
fr: Supprimer les messages d'erreur

en: Error accessing %s: 
    %s.
fr: Erreur lors de l'accès à « %s » :
    %s

en: Error changing password
fr: Erreur lors du changement du mot de passe

en: Error communicating with Gadu-Gadu server
fr: Erreur de communication avec le serveur Gadu-Gadu

en: Error communicating with server
fr: Erreur de communication avec le serveur

en: Error communicating with server. Closing connection.
fr: Erreur de communication avec le serveur. Fermeture de la connexion.

en: Error creating connection
fr: Erreur à l'ouverture de la connexion

en: Error displaying MOTD
fr: Erreur à l'affichage du message du jour

en: Error during connecting to SILC Server
fr: Erreur à la connexion au serveur SILC

en: Error during file transfer
fr: Erreur pendant le transfert de fichier

en: Error in chat %s
fr: Erreur dans la discussion %s

en: Error initializing session
fr: Erreur à l'initialisation de la session

en: Error joining chat %s
fr: Erreur lors de l'arrivée dans la discussion %s

en: Error launching <b>%s</b>: %s
fr: Erreur au lancement de <b>%s</b> : %s

en: Error occurred during key agreement
fr: Erreur pendant l'accord de clef

en: Error parsing HTTP.
fr: Erreur à l'analyse du HTTP

en: Error processing event or response (%s).
fr: Erreur à la réception d'un événement ou réponse (%s)

en: Error reading %s: 
    %s.
fr: Erreur à la lecture de « %s » :
    %s

en: Error retreiving roomlist
fr: Erreur à la récupération de la liste des salons de discussion

en: Error retrieving profile
fr: Erreur à la récupération du profil

en: Error saving image
    
    %s
fr: Erreur à la sauvegarde de l'image
    
    %s

en: Error while reading from socket.
fr: Erreur à la lecture du socket

en: Error while writing to socket.
fr: Erreur à l'écriture du socket

en: Error writing %s: 
    %s.
fr: Erreur à l'écriture de « %s » :
    %s

en: Error. SSL support is not installed.
fr: Support SSL non installé

en: Error: invalid PONG from server
fr: PONG non valide du serveur

en: Estonian
fr: Estonien

en: Event
fr: Événement

en: Evolution Integration
fr: Intégration avec Evolution

en: Evolution Integration Configuration
fr: Configuration de l'intégration avec Evolution

en: Exchanging key hash
fr: Échange de la clef de hashage

en: Excited
fr: Excité

en: Existing window
fr: Dans une fenêtre ouverte

en: Expander Size
fr: Taille de l'étendeur

en: Export Buddy List to Server
fr: Exporter la liste de contacts vers le serveur

en: Export to .anyone
fr: Exporter vers .anyone

en: Export to .zephyr.subs
fr: Exporter vers .zephyr.subs

en: Exposure
fr: Exposition

en: ExtPlacement
fr: ExtEmplacement

en: Extended Address
fr: Adresse (suite)

en: Extended Away
fr: Longue absence

en: Extra conversation placement options.
fr: Options supplémentaires d'emplacement des conversations

en: Failed
fr: Échoué

en: Failed Yahoo! Authentication
fr: Échec de l'authentification Yahoo!

en: Failed to assign %s to a socket:
    %s
fr: Impossible d'assigner %s au socket :
    %s

en: Failed to change nickname
fr: Impossible de changer de pseudo

en: Failed to connect to server.
fr: Impossible de se connecter au serveur

en: Failed to join buddy in chat
fr: Impossible de joindre le contact dans la discussion

en: Failed to join chat
fr: Impossible de joindre la discussion

en: Failed to leave channel
fr: Impossible de quitter le salon

en: Failed to set cmodes for %s
fr: Impossible de changer le cmode de %s

en: Failed to store image: %s
fr: Impossible de sauver l'image : %s

en: Failure unknown: %s.
fr: Échec inconnu : %s

en: Failure.
fr: Échec

en: Failure: Authentication failed
fr: Échec de l'authentification

en: Failure: Incorrect signature
fr: Échec : signature incorrecte

en: Failure: Invalid cookie
fr: Échec : cookie invalide

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
fr: Échec : le correspondant ne supporte pas le HMAC proposé

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
fr: Échec : le correspondant ne supporte pas le groupe KE proposé

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
fr: Échec : le correspondant ne supporte pas le PKCS proposé

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
fr: Échec : le correspondant ne supporte pas la méthode de chiffrement proposée

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
fr: Échec : le correspondant ne supporte pas la fonction de hashage proposée

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
fr: Échec : le correspondant ne reconnaît pas ou ne fait pas confiance a votre clef publique

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
fr: Échec : version incompatible, veuillez mettre à jour votre client

en: Family Name
fr: Nom de famille

en: Favorite Quote
fr: Citation préférée

en: Favorite Things
fr: Choses préférées

en: Feature Not Implemented
fr: Fonction non implémentée

en: Female
fr: Femme

en: Fetching the room list failed.
fr: Échec de récupération de la liste des salons de discussion

en: File Send Failed
fr: Échec d'envoi de fichier

en: File Transfer Aborted
fr: Transfert de fichier annulé

en: File Transfers
fr: Transferts de fichier

en: File operation error
fr: Erreur de manipulation de fichier

en: File transfer already started
fr: Transfert de fichier déjà commencé

en: File transfer cancelled
fr: Transfert de fichier annulé

en: File transfer complete
fr: Transfert de fichier terminé

en: File transfer failed; other side probably canceled.
fr: Échec du tranfert de fichier. Annulation probable du correspondant.

en: File transfer from %s aborted.
fr: Transfert de fichier depuis %s annulé

en: File transfer host
fr: Hôte de transfert de fichiers

en: File transfer port
fr: Port de transfert de fichiers

en: File transfer sessions does not exist
fr: Session de transfert de fichier inexistante

en: File transfer to %s aborted.
fr: Transfert de fichier vers %s annulé

en: Filename
fr: Fichier

en: Filename:
fr: Fichier :

en: Fill out all fields completely.
fr: Remplissez tous les champs

en: Finalizing connection
fr: Finalisation de la connexion

en: Find
fr: Chercher

en: Find Buddy by E-mail
fr: Chercher un contact par adresse électronique

en: Find Rooms
fr: Chercher un salon de discussion

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
fr: L'empreinte et le babillage pour la clef de %s sont :
    
    %s
    %s

en: Finished
fr: Fini

en: Finnish
fr: Finnois

en: First Name
fr: Prénom

en: First name:
fr: Prénom :

en: Font Face
fr: Police

en: Forbidden
fr: Interdit

en: Force old SSL
fr: Forcer l'ancien SSL

en: Foreground font color
fr: Couleur du texte

en: Format Screen Name...
fr: Changer l'affichage du pseudo...

en: Free For Chat
fr: Libre pour discuter

en: French
fr: Français

en: Friendly name changes too rapidly
fr: Le pseudonyme change trop rapidement

en: From
fr: Source

en: From (To pending)
fr: Source (Destination en attente)

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Full name
fr: Nom complet

en: Fully Qualified Domain Name missing
fr: Adresse internet incomplète

en: GTK Signals Test
fr: Test des signaux GTK

en: GTK+ Runtime Version
fr: Version des bibliothèques GTK+

en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole Gadu-Gadu

en: Gadu-Gadu Search Engine
fr: Moteur de recherche de Gadu-Gadu

en: Gaim %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -a, --acct          display account editor window
      -w, --away[=MESG]   make away on signon (optional argument MESG specifies
                          name of away message to use)
      -l, --login[=NAME]  automatically login (optional argument NAME specifies
                          account(s) to use, seperated by commas)
      -n, --loginwin      don't automatically login; show login window
      -u, --user=NAME     use account NAME
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -v, --version       display the current version and exit
      -h, --help          display this help and exit
fr: Gaim %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -a, --acct          affiche la fenêtre des comptes
      -w, --away[=MESG]   absent à la connexion (MESG indique le nom d'un
                          message d'absence facultatif à utiliser)
      -l, --login[=NAME]  connexion automatique (NAME indique les comptes 
                          facultatifs, séparés par des virgules)
      -n, --loginwin      ne pas se connecter automatiquement
      -u, --user=NAME     utilise le compte NAME
      -c, --config=DIR    utilise le dossier DIR pour la configuration
      -d, --debug         affiche les messages de debug en sortie standard
      -v, --version       affiche le numéro de version
      -h, --help          affiche ce message d'aide

en: Gaim %s. Try `%s -h' for more information.
fr: Gaim %s. « %s -h » pour plus d'informations.

en: Gaim - Away
fr: Gaim - Absent

en: Gaim - Save As...
fr: Gaim - Enregistrer sous...

en: Gaim - Signed off
fr: Gaim - Déconnecté

en: Gaim Demonstration Plugin
fr: Plugin de démonstration

en: Gaim File Control
fr: Contrôle de Gaim par fichier

en: Gaim User
fr: Utilisateur de Gaim

en: Gaim could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
fr: Impossible de récupérer des informations sur le profil de l'utilisateur. Il est possible que cet utilisateur n'existe pas.

en: Gaim could not open a listening port.
fr: Impossible d'ouvrir un port en écoute

en: Gaim encountered an error communicating with the ICQ server.
fr: Erreur lors de la communication avec le serveur ICQ

en: Gaim has sent a message the IRC server did not understand.
fr: Gaim a envoyé un message que le serveur IRC ne comprend pas

en: Gaim is a modular messaging client capable of using AIM, MSN, Yahoo!, Jabber, ICQ, IRC, SILC, Novell GroupWise, Napster, Zephyr, and Gadu-Gadu all at once.  It is written using Gtk+ and is licensed under the GPL.<BR><BR>
fr: Gaim est un client de messagerie instantanée compatible avec AIM, MSN, Yahoo!, Jabber, ICQ, IRC, SILC, Novell GroupWise, Napster, Zephyr et Gadu-Gadu. Il est écrit en Gtk+ et est distribué sous licence GPL.<BR><BR>

en: Gaim not running (on session 0)
    Is the "Remote Control" plugin loaded?
fr: Gaim ne tourne pas (en session 0)
    Vérifiez que le plugin « Contrôle à distance » est bien chargé.

en: Gaim usage
fr: Utilisation de Gaim

en: Gaim was not able to load your preferences because they are stored in an old format that is no longer used.  Please reconfigure your settings using the Preferences window.
fr: Gaim n'a pas pu charger vos préférences parce qu'elles sont stockées dans un ancien format désormais inutilisé. Veuillez reconfigurer vos paramètres en utilisant la fenêtre de préférences (menu Outils).

en: Gaim was temporarily unable to retrieve your buddy list from the AIM servers.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few hours.
fr: Gaim n'a pas pu récupérer la liste de contacts des serveurs AIM. La liste de contacts n'est pas perdue et sera de nouveau disponible dans quelques temps.

en: Gaim was unable to access this user's profile due to an error connecting to the directory server.  Please try again later.
fr: Impossible de se connecter au serveur annuaire. Veuillez réessayer plus tard.

en: Gaim was unable to change your password due to an error connecting to the Gadu-Gadu server.  Please try again later.
fr: Impossible de se connecter au serveur Gadu-Gadu. Veuillez réessayer plus tard.

en: Gaim was unable to complete your request due to a problem communicating with the Gadu-Gadu HTTP server.  Please try again later.
fr: Impossible de communiquer avec le serveur HTTP Gadu-Gadu. Veuillez réessayer plus tard.

en: Gaim was unable to connect to the Gadu-Gadu buddy list server.  Please try again later.
fr: Impossible de se connecter au serveur de listes de contacts Gadu-Gadu. Veuillez réessayer plus tard.

en: Gaim was unable to connect to the buddy list server.  Please try again later.
fr: Impossible de se connecter au serveur de listes de contacts Gadu-Gadu. Veuillez réessayer plus tard.

en: Gaim was unable to get a valid AIM login hash.
fr: Impossible de récupérer un code de connexion AIM.

en: Gaim was unable to get a valid login hash.
fr: Impossible de récupérer un code de connexion valide.

en: Gaim was unable to load your plugin.
fr: Impossible de charger le plugin

en: Gaim was unable to search the Directory because it was unable to connect to the directory server.  Please try again later.
fr: Impossible de se connecter au serveur annuaire. Veuillez réessayer plus tard.

en: Games
fr: Jeux

en: Gender
fr: Genre

en: Geolocation
fr: Localisation

en: Georgian
fr: Géorgien

en: German
fr: Allemand

en: Get Away Msg
fr: Obtenir le message d'absence

en: Get Dir Info
fr: Chercher dans l'annuaire

en: Get File
fr: Recevoir un fichier

en: Get Info
fr: Infos

en: Get Public Key
fr: Récupérer la clef publique

en: Get Public Key...
fr: Récupérer la clef publique...

en: Get Status Msg
fr: Obtenir le status

en: Get User Info
fr: Informations utilisateur

en: Get User Log
fr: Archives utilisateur

en: Get _Info
fr: _Infos

en: Get information on the selected buddy
fr: Obtenir les informations sur le contact sélectionné

en: Get the user's information
fr: Voir les informations de l'interlocuteur

en: Getting cookie
fr: Récupération du cookie

en: Given Name
fr: Nom usuel

en: Gives Gaim the ability to be remote-controlled through third-party applications or through the gaim-remote tool.
fr: Donne la possibilité de contrôler Gaim grâce à gaim-remote ou à d'autres applications externes.

en: Gnome Default
fr: Navigateur de Gnome

en: Gone
fr: Parti

en: Group Name
fr: Nom du groupe

en: Group name too long
fr: Nom du groupe trop long

en: Group not removed
fr: Groupe non supprimé

en: Group:
fr: Groupe :

en: GroupWise Conference %d
fr: Conférence GroupWise %d

en: Handshaking
fr: Poignée de main

en: Happy
fr: Heureux

en: Has you
fr: Vous êtes dans sa liste

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Hidden
fr: Caché

en: Hide Disconnect Errors
fr: Cacher les fenêtres de déconnexion

en: Hide Icon
fr: Cacher l'icône

en: Hide Login Errors
fr: Cacher les fenêtres d'erreurs à la connexion

en: Hide Operating System
fr: Cacher le système d'exploitation

en: Hide transfer details
fr: Cacher les détails du transfert

en: Hide user details
fr: Cacher les détails du contact

en: History
fr: Historique

en: Hobbies
fr: Passe-temps

en: Hobbies and Interests
fr: Passe-temps et intérêts

en: Home Address
fr: Adresse personnelle

en: Home Page
fr: Page web

en: Homepage
fr: Page web

en: Host Gone
fr: Hôte perdu

en: Host Name: 	%s
fr: Nom d'hôte : %s

en: Host Unknown
fr: Hôte inconnu

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Hyper Active
fr: Hyperactif

en: Hyperlink color
fr: Couleur des liens hypertextes

en: I'dle Mak'er
fr: I'nactivat'eur

en: I'm Back!
fr: Je suis de retour !

en: I'm From
fr: Je suis de

en: I'm doing work and hoping for a distraction--IM me!
fr: Je travaille et j'espère une diversion. Dérangez-moi !

en: ICQ Direct Connect
fr: Connexion directe ICQ

en: ICQ Info for %s
fr: Informations ICQ pour %s :

en: ICQ RTF
fr: RTF ICQ

en: ICQ Server Relay
fr: Relai de serveur ICQ

en: ICQ authorization denied.
fr: Autorisation ICQ refusée

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
fr: L'utilisateur ICQ %u vous a envoyé un contact : %s (%s)

en: IM
fr: Message

en: IM Conversation Windows
fr: Fenêtres de messages

en: IM With Password
fr: Message avec mot de passe

en: IM the user
fr: Envoyer un message à cet utilisateur

en: IM with Key Exchange
fr: Message avec échange de clef

en: IM with Password
fr: Message avec mot de passe

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: IPC Test Client
fr: Test pour le client IPC

en: IPC Test Server
fr: Test pour le serveur IPC

en: IRC Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole IRC

en: IRC nicks may not contain whitespace
fr: Les surnoms IRC ne peuvent pas avoir d'espace

en: I_M
fr: _Message

en: Icon
fr: Icône

en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
fr: Met en icône la liste de contacts et les conversations lors des absences.

en: Iconify on Away
fr: Icônifier lors des absences

en: Idle
fr: Inactif

en: Idle (%dh%02dm)
fr: Inactif (%dh%02dm)

en: Idle (%dm)
fr: Inactif (%dm)

en: Idle _time reporting:
fr: _Temps d'inactivité affiché :

en: If you look real closely
fr: Si on regarde de très près

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser
fr: Si vous voulez voir ce profil, vous devez ouvrir ce lien dans votre navigateur.

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Ignore buddy?
fr: Ignorer ce contact ?

en: Ignore c_olors
fr: Ignorer les _couleurs

en: Ignore font _faces
fr: Ignorer les _polices

en: Ignore font si_zes
fr: Ignorer la _taille des polices

en: Ignore the user
fr: Ignorer cet utilisateur

en: Import Buddy List from Server
fr: Importer la liste de contacts du serveur

en: Import...
fr: Importer...

en: Improper Addressing
fr: Adresse non valide

en: In Love
fr: Amoureux

en: In local permit/deny
fr: Dans l'autorisation/interdiction locale

en: Incompatible protocol version
fr: Version du protocole incompatible

en: Incorrect encoding in authorization
fr: Encodage incorrect de l'Autorisation

en: Incorrect nickname or password.
fr: Pseudonyme ou mot de passe incorrect.

en: Incorrect password.
fr: Mot de passe incorrect

en: Indisposed
fr: Indisposé

en: Info for %s
fr: Informations pour %s

en: Information
fr: Informations

en: Initializing Stream
fr: Initialisation du flux

en: Initiate Conference
fr: Lancer une conférence

en: Initiate _Chat
fr: Lancer une _discussion

en: Insert Image
fr: Insérer une image

en: Insert Link
fr: Insérer un lien

en: Insert c_ount of new messages into window title
fr: Mettre le n_ombre de nouveaux messages dans le titre de la fenêtre

en: Insert image
fr: Insérer une image

en: Insert link
fr: Insérer un lien

en: Insert smiley
fr: Insérer une frimousse

en: Instant Messagers
fr: Messageries instantanées

en: Instant Messages
fr: Messages instantanés

en: Instant Messaging
fr: Messagerie instantanée

en: Insufficient rights
fr: Droits insuffisants

en: Interface Options
fr: Interface

en: Internal Error
fr: Erreur interne

en: Internal Server Error
fr: Erreur interne du serveur

en: Invalid AIM URI
fr: Adresse URL AIM non valide

en: Invalid Authorization Mechanism
fr: Mécanisme d'autorisation non valide

en: Invalid Friendly Name
fr: Alias non valide

en: Invalid Gadu-Gadu UIN specified
fr: l'UIN Gadu-Gadu spécifié est non valide

en: Invalid ID
fr: Identifiant non valide

en: Invalid Jabber ID
fr: Identifiant Jabber non valide

en: Invalid Namespace
fr: Nom de domaine non valide

en: Invalid Room Handle
fr: Identifiant de salon non valide

en: Invalid Room Name
fr: Nom de salon non valide

en: Invalid SNAC
fr: SNAC non valide

en: Invalid Server
fr: Serveur non valide

en: Invalid Server Name
fr: Nom de serveur non valide

en: Invalid Username
fr: Nom d'utilisateur non valide

en: Invalid XML
fr: XML non valide

en: Invalid authzid
fr: Identifiant d'authentification non valide (authzid)

en: Invalid challenge from server
fr: Demande d'accès non valide du serveur

en: Invalid chat name specified.
fr: Nom du salon de discussion non valide

en: Invalid email address
fr: Adresse de courrier électronique non valide

en: Invalid error
fr: Erreur non valide

en: Invalid group
fr: Groupe non valide

en: Invalid nickname
fr: Pseudonyme non valide

en: Invalid nickname '%s'
fr: Pseudonyme « %s » non valide

en: Invalid password
fr: Mot de passe non valide

en: Invalid proxy settings
fr: Paramètres du serveur mandataire incorrects

en: Invalid response from server.
fr: Réponse non valide du serveur

en: Invalid username or password
fr: Nom d'utilisateur ou mot de passe non valide

en: Invalid username.
fr: Nom d'utilisateur non valide

en: Invisible for friends only
fr: Invisible pour les amis seulement

en: Invitation Rejected
fr: Invitation refusée

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
fr: Invitation de : %s
    
    Envoyé : %s

en: Invitation only
fr: Sur invitation seulement

en: Invitation to Conversation
fr: Invitation à la conversation

en: Invite
fr: Inviter

en: Invite Buddy Into Chat Room
fr: Inviter le contact dans une discussion

en: Invite List
fr: Liste d'invitations

en: Invite a user
fr: Inviter un utilisateur

en: Italian
fr: Italien

en: Italic
fr: Italique

en: Item Not Found
fr: Item non trouvé

en: Jabber ID
fr: Identifiant Jabber

en: Jabber Message Error
fr: Erreur message Jabber

en: Jabber Profile
fr: Profil Jabber

en: Jabber Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole Jabber

en: Japan File transfer host
fr: Hôte japonais de transfert de fichiers

en: Japan Pager host
fr: Hôte japonais pour le pager

en: Japanese
fr: Japonais

en: Jealous
fr: Jaloux

en: Job Role
fr: Rôle

en: Job Title
fr: Position

en: Join A Chat...
fr: Joindre une discussion...

en: Join Chat
fr: Joindre une discussion

en: Join Private Group
fr: Joindre un groupe privé

en: Join a Chat
fr: Joindre une discussion

en: Join a chat room
fr: Joindre un groupe de discussions

en: Join in Chat
fr: Joindre dans une discussion

en: Join user in chat...
fr: Joindre un utilisateur dans une discussion...

en: Join who in chat?
fr: Qui joindre dans une discussion ?

en: Joining %s requires an invitation.
fr: Joindre %s nécessite une invitation

en: Key Agreement
fr: Accord de clef

en: Key Agreement Request
fr: Requête d'accord de clef

en: Key Agreement failed
fr: Échec de l'accord de clef

en: Key Exchange failed
fr: Échec de l'échange de clef

en: Key Length: 	%d bits
fr: Longueur de clef : %d bits

en: Key agreement cannot be started with yourself
fr: L'accord de clef ne peut pas se faire sur soi-même

en: Key agreement failed
fr: Échec de l'accord de clef

en: Key agreement is already started
fr: Accord de clef déja commencé

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
fr: Accord de clef demandé par %s. Voulez-vous établir cet accord ?

en: Key agreement was aborted
fr: Annulation de l'accord de clef

en: Keyword ignored.
fr: Mot clef ignoré

en: Kicked by %s (%s)
fr: Expulsé par %s (%s)

en: Kids Passport without parental consent
fr: Passeport pour enfant sans accord parental

en: Kill User
fr: Tuer l'utilisateur

en: Killed by %s (%s)
fr: Tué par %s (%s)

en: Korean
fr: Coréen

en: Larger font size
fr: Police plus grande

en: Last Name
fr: Nom

en: Last Update
fr: Dernière mise à jour

en: Last Updated
fr: Dernière mise à jour

en: Last created window
fr: Dernière fenêtre ouverte

en: Last name:
fr: Nom :

en: Latest News
fr: Dernières nouvelles

en: Left
fr: Gauche

en: Let others see what computer you are using
fr: Publier l'ordinateur utilisé

en: Let others see what services you are using
fr: Publier les services utilisés

en: Lets you send raw input to text-based protocols (Jabber, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
fr: Permet d'envoyer des données bruts aux protocoles en mode texte (Jabber, MSN, IRC, TOC). Tapez « Entrée » dans la boîte de saisie pour envoyer. Observez le résultat dans la fenêtre de debug.

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
fr: Permet d'envoyer des données brutes à un protocole en mode texte.

en: List Full
fr: Liste pleine

en: List overflow
fr: Dépassement de liste

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Load
fr: Charger

en: Local File:
fr: Fichier local :

en: Local Users
fr: Utilisateurs locaux

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
fr: Démarrage du serveur local: %s
    Uptime du serveur local: %s
    Clients locaux: %d
    Salons locaux: %d
    Opérateurs locaux: %d
    Routeurs locaux: %d
    Clients cellulaires: %d
    Salons cellulaires: %d
    Serveurs cellulaires: %d
    Nombre total de clients: %d
    Nombre total de salons: %d
    Nombre total de serveurs: %d
    Nombre total de routeurs: %d
    Nombre total d'opérateurs de serveurs: %d
    Nombre total d'opérateurs de routeurs: %d

en: Locality
fr: Localité

en: Location
fr: Localisation

en: Log _Format:
fr: _Format des archive :

en: Log all c_hats
fr: Archiver toutes les _discussions

en: Log when buddies _sign on/sign off
fr: Archiver à la _connexion et déconnexion des contacts

en: Log when buddies become _idle/un-idle
fr: Archiver le début d'_inactivité des contacts

en: Log when buddies go away/come _back
fr: Archiver les _absences et retours des contacts

en: Log your _own signons/idleness/awayness
fr: Archiver ses _propres connexions, inactivités et absences

en: Logged out
fr: Déconnecté

en: Logging
fr: Enregistrement

en: Logging in
fr: Connexion

en: Login
fr: Connexion

en: Login Options
fr: Options de connexion

en: Login failed (%s).
fr: Échec à la connexion (%s)

en: Login server
fr: Serveur de connexion

en: Looking up %s
fr: Recherche de %s

en: Looking up GG server
fr: Résolution du serveur GG

en: MOTD for %s
fr: Message du jour pour %s

en: MSN Error: %s
fr: Erreur MSN : %s

en: MSN Profile
fr: Profil MSN

en: MSN Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole MSN

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
fr: Impossible de récupérer le profil de l'utilisateur par MSN. Soit l'utilisateur n'existe pas, soit il n'a pas créé de profil public.

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Mail Checker
fr: Nouveaux courriers

en: Mail Server
fr: Serveur de courrier

en: Mailstop
fr: Boîte aux lettres

en: Male
fr: Homme

en: Malformed Jabber ID
fr: Identifiant Jabber malformé

en: Manual
fr: Manuel

en: Marital Status
fr: Status marital

en: Master archive is misconfigured
fr: L'archive principale est mal configurée

en: Maybe the room is full?
fr: Le salon de discussion est peut-être plein

en: Maybe they're not in a chat?
fr: Le contact n'est peut-être pas dans une discussion

en: Member Since
fr: Inscrit depuis

en: Memory allocation error
fr: Erreur d'allocation mémoire

en: Message (optional) :
fr: Message (facultatif) :

en: Message Logs
fr: Archives de messages

en: Message Notification
fr: Notification de message

en: Message Text
fr: Texte du message

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
fr: Impossible d'envoyer le message à cause d'un problème de connexion :

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
fr: Impossible d'envoyer le message à cause d'une erreur du serveur standardiste :

en: Message could not be sent because the user is offline:
fr: Impossible d'envoyer le message à un utilisateur déconnecté :

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
fr: Impossible d'envoyer un message en étant invisible :

en: Message delivery to %s failed: %s
fr: Échec de la livraison du message pour %s : %s

en: Message from %s
fr: Message de %s

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
fr: Le message peut ne pas avoir été envoyé à cause d'un temps mort :

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
fr: Impossible d'envoyer le message à cause d'une erreur inconnue :

en: Message of the Day
fr: Message du jour

en: Message received
fr: Réception d'un message

en: Message received begins conversation
fr: Début d'une conversation

en: Message sent
fr: Envoi d'un message

en: Message too long, last %s bytes truncated.
fr: Message trop long, les %s derniers caractères sont perdus.

en: Middle Name
fr: Deuxième prénom

en: Middle mouse button
fr: Bouton du milieu

en: Missing protocol plugin for %s
fr: Plugin pour le protocole %s manquant

en: Mobile Phone
fr: Numéro de téléphone portable

en: Modify Account
fr: Modification du compte

en: Mood
fr: Humeur

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
fr: Plusieurs utilisateurs ont le même nom. Choisissez l'utilisateur que vous voulez ajouter à la liste de contacts.

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
fr: Plusieurs utilisateurs ont la même clef publique. Choisissez l'utilisateur que vous voulez ajouter à la liste de contacts.

en: More...
fr: Plus...

en: Mouse Gestures
fr: Mouvements de souris

en: Mouse Gestures Configuration
fr: Configuration des mouvements de souris

en: Mute Sounds
fr: Silencieux

en: NAPSTER Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole NAPSTER

en: Name
fr: Nom

en: Need more qualifiers.
fr: Besoin de plus de critères.

en: Network
fr: Réseau

en: Network Statistics
fr: Statistiques du réseau

en: Never
fr: Jamais

en: New Away Message
fr: Nouveau message d'absence

en: New Buddy Pounce
fr: Nouvelle alerte

en: New Instant Message
fr: Nouveau message

en: New Message...
fr: Nouveau message...

en: New Person
fr: Nouvelle personne

en: New Version Available
fr: Nouvelle version disponible

en: New away message
fr: Nouveau message d'absence

en: New conversation _placement:
fr: _Emplacement des nouvelles conversations :

en: New group name
fr: Nouveau nom du groupe

en: New mail notifications
fr: Avertir des nouveaux courriers

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: New password (again)
fr: Nouveau mot de passe (confirmation)

en: New passwords do not match.
fr: Les nouveaux mots de passe diffèrent

en: New screen name formatting:
fr: Nouvel affichage pour le pseudo :

en: New tab
fr: Dans un nouvel onglet

en: New window
fr: Nouvelle fenêtre

en: New...
fr: Nouveau...

en: Nick
fr: Pseudonyme

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
fr: Le changement de pseudo n'est pas supporté dans les salons de discussion non MUC

en: Nick:
fr: Pseudo :

en: Nickname
fr: Pseudonyme

en: Nihilist
fr: Nihiliste

en: No
fr: Non

en: No MOTD available
fr: Message du jour non disponible

en: No Message of the Day available
fr: Message du jour non disponible

en: No Proxy
fr: Pas de serveur mandataire

en: No actions available
fr: Aucune action disponible

en: No file transfer session active
fr: Aucune session de transfert de fichier active

en: No keywords.
fr: Pas de mot-clef

en: No match
fr: Aucun résultat

en: No proxy
fr: Aucun

en: No public key was received
fr: Aucune clef publique reçue

en: No reason given.
fr: Pas de raison

en: No results found for email address %s
fr: Aucun résultat pour l'adresse électronique %s

en: No roomname given.
fr: Pas de salon

en: No screenname given.
fr: Pas de pseudo

en: No server statistics available
fr: Aucune statistique du serveur disponible

en: No such channel
fr: Ce salon n'existe pas

en: No such command (in this context).
fr: Cette commande n'existe pas dans ce contexte.

en: No such command.
fr: Cette commande n'existe pas.

en: No such nick or channel
fr: Ce pseudo ou salon n'existe pas

en: No topic is set
fr: Pas de sujet

en: Non-matching Hosts
fr: Hôtes non correspondants

en: None
fr: Aucun

en: None (To pending)
fr: Aucune (Destination en attente)

en: Normal authentication failed!
fr: Échec de l'authentification standard

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Norwegian (Nynorsk)
fr: Norvégien (nynorsk)

en: Not Acceptable
fr: Non acceptable

en: Not Allowed
fr: Non autorisé

en: Not At Desk
fr: Pas au bureau

en: Not At Home
fr: Pas à la maison

en: Not Authorized
fr: Non autorisé

en: Not Available
fr: Non disponible

en: Not In Office
fr: Pas au travail

en: Not accepting new users
fr: N'accepte plus de nouveaux utilisateurs

en: Not allowed when offline
fr: Interdit en dehors de la connexion

en: Not connected to AIM
fr: Non connecté à AIM

en: Not expected
fr: Non attendu

en: Not logged in
fr: Non connecté

en: Not on list
fr: Pas dans la liste

en: Not on server list
fr: Pas dans la liste du serveur

en: Not specified
fr: Non renseigné

en: Not supported
fr: Non supporté

en: Not supported by client
fr: Non supporté par le client

en: Not supported by host
fr: Non supporté par l'hôte

en: Not while on AOL
fr: Impossible sur AOL

en: Note
fr: Commentaire

en: Notification Methods
fr: Méthode de notification

en: Notification Removal
fr: Suppression de la notification

en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
fr: Indique dans la fenêtre de conversation quand un contact part ou revient d'une absence ou d'une inactivité.

en: Notify For
fr: Notification pour

en: Notify Transfer failed
fr: Notification de transfert échoué

en: Notify When
fr: Notification quand

en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole Novell GroupWise

en: Number of conversations per window
fr: Nombre de conversations par fenêtre

en: Obsolete SNAC
fr: SNAC obsolète

en: Occupied
fr: Occupé

en: Offering to send %s to %s
fr: Proposition d'envoyer « %s » à %s

en: Offline
fr: Déconnecté

en: Offline
fr: Déconnecté

en: Old ICQ UTF8
fr: Ancien ICQ UTF8

en: On The Phone
fr: Au téléphone

en: On Vacation
fr: En vacances

en: Online
fr: En ligne

en: Online Services
fr: Services en ligne

en: Online Since
fr: En ligne depuis

en: Online Status
fr: Status

en: Online since
fr: En ligne depuis

en: Op_en an IM window
fr: Ouvrir une _fenêtre de message

en: Opacity:
fr: Opacité :

en: Open File...
fr: Ouvrir un fichier...

en: Open Public Key...
fr: Ouvrir clef publique...

en: Open...
fr: Ouvrir...

en: Optional information:
fr: Informations facultatives :

en: Options specific to Windows Gaim.
fr: Options spécifiques à Gaim Windows

en: Organization
fr: Organisation

en: Organization Name
fr: Organisation

en: Organization Unit
fr: Service

en: Organization: 	%s
fr: Organisation : %s

en: Orientation
fr: Disposition

en: Original password
fr: Mot de passe courant

en: Orphans
fr: Orphelins

en: Others talk in chat
fr: Quelqu'un parle dans la discussion

en: Our protocol is not supported by the server.
fr: Notre protocole n'est pas supportés par le serveur.

en: Out To Lunch
fr: Parti manger

en: Out of memory
fr: Pas assez de mémoire

en: P.O. Box
fr: Boîte postale

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
fr: Réponse au PING -- Lag : %lu secondes

en: P_lay a sound
fr: _Jouer un son

en: P_references
fr: _Préférences

en: Pa_ssword:
fr: _Mot de passe :

en: Pa_ste As Text
fr: Coller comme _texte

en: Page
fr: Bipper

en: Pager host
fr: Hôte du pager

en: Pager port
fr: Port du pager

en: Paging
fr: Bipeur

en: Passphrase
fr: Phrase clef

en: Passphrase required
fr: Phrase clef nécessaire

en: Passport account not yet verified
fr: Le compte Passeport n'est pas encore validé

en: Passport not verified
fr: Compte Passeport non vérifié

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password (again)
fr: Nouveau mot de passe (confirmation)

en: Password Change Successful
fr: Changement de mot de passe effectué

en: Password Changed
fr: Mot de passe changé

en: Password changed successfully
fr: Changement de mot de passe effectué

en: Password couldn't be changed
fr: Impossible de changer le mot de passe

en: Password has expired
fr: Le mot de passe a expiré

en: Password sent
fr: Mot de passe envoyé

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Past Translators
fr: Anciens traducteurs

en: Payment Required
fr: Paiement nécessaire

en: Peer Notification server down
fr: Notification du serveur distant est coupé

en: Performing key exchange
fr: Échange de clef en cours

en: Perl Plugin Loader
fr: Chargeur de plugins Perl

en: Permission denied
fr: Permission refusée

en: Permit
fr: Autoriser un utilisateur

en: Permit User
fr: Autoriser un utilisateur

en: Person enters chat
fr: Quelqu'un entre dans la discussion

en: Person leaves chat
fr: Quelqu'un quitte la discussion

en: Personal Information
fr: Informations personnelles

en: Personal Title
fr: Titre

en: Personal Web Page
fr: Page web perso

en: Phone
fr: Téléphone

en: Pictures
fr: Images

en: Pictures and text
fr: Images et texte

en: Ping failed
fr: Échec du ping

en: Ping reply received from server
fr: Réponse du ping par le serveur

en: Plain text
fr: Texte en clair

en: Plaintext Authentication
fr: Authentification en texte non chiffré

en: Play
fr: Jouer

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
fr: Autorise-moi pour que je t'ajoute à ma liste de contacts.

en: Please authorize me!
fr: Autorise-moi, s'il te plaît !

en: Please create an account.
fr: Veuillez créer un compte

en: Please enter a buddy to pounce.
fr: Choisissez un contact pour la création d'une alerte

en: Please enter a new name for the selected group.
fr: Saisissez le nouveau nom pour le groupe sélectionné

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
fr: Saisissez un alias et les informations nécessaires pour le groupe de discussion que vous voulez ajouter dans la liste de contacts.

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
fr: Saisissez le groupe privé et la phrase clef du salon %s

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
fr: Saisissez l'URL et la description du lien à inclure. La description est facultative.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
fr: Saisissez l'URL du lien à inclure.

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
fr: Saisissez les informations appropriées à propos du salon de discussions que vous voulez joindre.

en: Please enter the buddy's screen name and account type below.
fr: Veuillez saisir le pseudo et le type de compte du contact

en: Please enter the name of the group to be added.
fr: Saisissez le nom du groupe à ajouter

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
fr: Saisissez le nom de l'utilisateur que vous autorisez à vous contacter

en: Please enter the name of the user you wish to block.
fr: Saisissez le nom de l'utilisateur que vous désirez bloquer

en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
fr: Saisissez le nom de l'utilisateur que vous voulez inviter dans la discussion, ainsi qu'un message optionnel d'invitation.

en: Please enter the person's information below.
fr: Veuillez saisir les informations de la personne

en: Please enter the screen name of the person whose info you would like to view.
fr: Saisissez le pseudo de l'utilisateur dont vous voulez les informations

en: Please enter the screen name of the person whose log you would like to view.
fr: Saisissez le pseudo de l'utilisateur dont vous voulez les archives

en: Please enter the screen name of the person you would like to IM.
fr: Saisissez le pseudo du destinataire pour le message

en: Please enter the screen name of the person you would like to add to your buddy list. You may optionally enter an alias, or nickname,  for the buddy. The alias will be displayed in place of the screen name whenever possible.
fr: Saisissez le pseudo de la personne que vous voulez ajouter à votre liste de contacts. Vous pouvez choisir un alias ou surnom pour le contact. L'alias sera affiché à la place du pseudo chaque fois que cela est possible.

en: Please enter your current password and your new password.
fr: Saisissez votre mot de passe et un nouveau mot de passe

en: Please enter your new password
fr: Saisissez votre nouveau mot de passe

en: Please enter your password
fr: Saisissez votre mot de passe

en: Please fill out the information below to register your new account.
fr: Veuillez remplir les information ci-dessous pour l'enregistrement du nouveau compte

en: Please give the message a title, or choose "Use" to use without saving.
fr: Donnez un titre au message ou cliquez « Utiliser » pour utiliser ce message sans le sauver.

en: Point values to use for Account...
fr: Choisissez la valeur à ajouter pour chaque compte...

en: Point values to use when...
fr: Choisissez les valeurs à utiliser quand...

en: Policy Violation
fr: Violation des règles

en: Polish
fr: Polonais

en: Pop-Up Message
fr: Message en fenêtre

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Portuguese-Brazil
fr: Portugais brésilien

en: Position
fr: Poste

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Pounce Action
fr: Action de l'alerte

en: Pounce When
fr: Événements déclencheurs

en: Pounce Who
fr: Contact déclencheur

en: Pre_view
fr: Pré_visualisation

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preferred Contact
fr: Méthodes de contact préférées

en: Preferred Language
fr: Langue préférée

en: Prepend _string into window title:
fr: Préfixer un _texte au titre de la fenêtre :

en: Privacy
fr: Filtres

en: Private Key file
fr: Fichier de clef privée

en: Profile
fr: Profil

en: Profile Information
fr: Informations sur le profil

en: Profile URL
fr: Lien du profil

en: Profile too long.
fr: Profil trop long

en: Progress
fr: État

en: Protocol
fr: Protocole

en: Protocol:
fr: Protocole :

en: Provides SSL support through GNUTLS.
fr: Fournit le support SSL grâce à la bibliothèque GNUTLS

en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
fr: Fournit le support SSL grâce à la bibliothèque NSS

en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
fr: Fournit différents moyens d'avertissement de messages non-lus.

en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
fr: Fournit une interface pour les bibliothèques SSL

en: Provides integration with Ximian Evolution.
fr: Fournit une intégration avec Evolution de Ximian.

en: Provides remote control for gaim applications.
fr: Permet le contrôle à distance des applications gaim.

en: Provides support for loading Tcl plugins
fr: Fournit le support pour charger des plugins Tcl

en: Provides support for loading perl plugins.
fr: Fournit le support pour charger des plugins Perl

en: Provides support for mouse gestures
fr: Fournit le support pour les mouvements de souris.

en: Proxy Options
fr: Options du serveur mandataire

en: Proxy Server
fr: Serveur mandataire

en: Proxy _type:
fr: _Type :

en: Proxy connection error %d
fr: Erreur de connexion mandataire %d

en: Public Key Babbleprint
fr: Babillage de clef publique

en: Public Key Babbleprint:
    %s
fr: Babillage de clef publique :
    %s

en: Public Key Fingerprint
fr: Empreinte de clef publique

en: Public Key Fingerprint:
    %s
fr: Empreinte de clef publique :
    %s

en: Public Key Information
fr: Informations sur la clef publique

en: Public Key file
fr: Fichier de clef publique

en: Public _IP:
fr: Adresse _IP publique :

en: Public key authentication
fr: Authentification par clef publique

en: Punjabi
fr: Panjâbî

en: Queue full
fr: File d'attente pleine

en: Quit
fr: Quitter

en: Quit message
fr: Message d'au revoir

en: Raise chat _window on events
fr: Fenêtre de _discussion en avant-plan sur réception d'un événement

en: Rate limiting error.
fr: Erreur de limite de quota

en: Rate to client
fr: Fréquence vers le client

en: Rate to host
fr: Fréquence vers l'hôte

en: Raw
fr: Brut

en: Re-initializing Stream
fr: Réinitialisation du flux

en: Re-request Authorization
fr: Redemander autorisation

en: Read Error
fr: Erreur de lecture

en: Read error
fr: Erreur de lecture

en: Reading data
fr: Lecture de données

en: Reading error
fr: Erreur de lecture

en: Reading server key
fr: Lecture de la clef du serveur

en: Real Name: 	%s
fr: Nom réel : %s

en: Real name
fr: Nom réel

en: Realname
fr: Nom réel

en: Reason Unknown.
fr: Raison inconnue

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
fr: Voulez-vous acceptez la clef publique reçue de %s ?

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
fr: La clef reçue de %s ne correspond pas à votre copie locale de cette clef publique. Voulez-vous néanmoins accepter cette clef publique ?

en: Received authorization
fr: Autorisation reçue

en: Recipient Unavailable
fr: Destinataire non disponible

en: Reconnect _All
fr: _Tout reconnecter

en: Refused by client
fr: Refusé par le client

en: Region
fr: Région

en: Register
fr: S'enregistrer

en: Register New Jabber Account
fr: Enregistrer un nouveau compte Jabber

en: Registration Error
fr: Erreur d'enregistrement

en: Registration Failed
fr: Erreur d'enregistrement

en: Registration Required
fr: Erreur d'enregistrement

en: Registration Successful
fr: Enregistrement auprès du serveur réussi

en: Registration error
fr: Erreur d'enregistrement

en: Registration of %s@%s successful
fr: Enregistrement de %s@%s réussi

en: Reject online status attribute requests
fr: Empêcher les requêtes d'attributs d'état

en: Reject watching by other users
fr: Empêcher l'observation par les autres utilisateurs

en: Release Notification
fr: Notification de nouvelle version

en: Remaining
fr: Reste

en: Remember password
fr: Mémoriser le mot de passe

en: Remote Connection Failed
fr: Échec de la connexion à distance

en: Remote Control
fr: Contrôle à distance

en: Remote Server Not Found
fr: Serveur distant non trouvé

en: Remote Server Timeout
fr: Pas de réponse du serveur distant

en: Remove
fr: Enlever

en: Remove Away Message
fr: Enlever le message d'absence

en: Remove Buddy
fr: Supprimer ce contact

en: Remove Buddy Pounce
fr: Enlever une alerte

en: Remove Chat
fr: Enlever discussion

en: Remove Contact
fr: Supprimer contact

en: Remove Group
fr: Supprimer un groupe

en: Remove on switch to conversation ta_b
fr: Supprimer lors du changement d'_onglet

en: Remove the chat from your buddy list
fr: Supprimer le salon de discussion de la liste de contacts

en: Remove the user from your buddy list
fr: Supprimer l'interlocuteur de la liste de contacts

en: Remove when _typing in conversation window
fr: Supprimer lors de l'éc_riture dans la fenêtre

en: Remove when a _message gets sent
fr: Enlever sur envoi d'un _message

en: Remove when conversation window _gains focus
fr: Supprimer quand la _fenêtre devient active

en: Remove when conversation window _receives click
fr: Supprimer quand la fenêtre est _cliquée

en: Rename Group
fr: Renommer un groupe

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
fr: Remplace le texte dans les messages envoyés grâce à des règles de substitution.

en: Reply time from %s: %lu seconds
fr: Temps de réponse de %s : %lu secondes

en: Reply too big
fr: Réponse trop grosse

en: Request Authorization
fr: Demande d'autorisation

en: Request ambiguous
fr: Requête ambiguë

en: Request denied
fr: Requête refusée

en: Required fields missing
fr: Remplissez les champs requis

en: Required parameters not passed in
fr: Les paramètres nécessaires n'ont pas été passés

en: Reset
fr: Remise à zéro

en: Reset IM Key
fr: Remise à zéro de la clef de message

en: Reset Permanent
fr: Enlever le mode permanent

en: Reset Private Channel
fr: Enlevet le mode privé

en: Reset Secret Channel
fr: Enlever le mode secret

en: Reset Topic Restriction
fr: Enlever le mode sujet restreint

en: Resource
fr: Ressource

en: Resource Conflict
fr: Conflit de resource

en: Resource Constraint
fr: Limitation sur la resource

en: Responses lost
fr: Réponses perdues

en: Restore Away State On Reconnect
fr: Restaurer l'état d'absence à la reconnexion

en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
fr: Limite le nombre de conversation par fenetre ou permet d'utiliser des fenêtres différentes pour les messages et les discussions.

en: Restricted XML
fr: XML restreint

en: Resubscribe
fr: Réinscription

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
fr: Échec de la reprise de session détachée. Choisissez « Reconnexion » pour créer une nouvelle connexion.

en: Resuming session
fr: Reprise de la session

en: Retired Developers
fr: Codeurs retraités

en: Retrieve subscriptions from server
fr: Récupérer les abonnements du serveur

en: Retrieving buddy list
fr: Récupération de la liste de contacts

en: Retur_n from idle
fr: Re_tour d'inactivité

en: Right
fr: Droite

en: Right mouse button
fr: Bouton de droite

en: Role
fr: Rôle

en: Romanian
fr: Roumain

en: Room Configuration Error
fr: Erreur de configuration du salon de discussion

en: Room List
fr: Liste des salons de discussion

en: Roomlist
fr: Liste des salons

en: Roomlist Error
fr: Erreur d'énumération des salons de discussion

en: Russian
fr: Russe

en: SILC Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole SILC

en: SNAC threw error: %s
fr: SNAC a envoyé l'erreur : %s

en: SSL Handshake Failed
fr: Échec de la poignée de main SSL

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library. See http://gaim.sf.net/faq-ssl.php for more information.
fr: Le support de SSL est nécessaire pour MSN. Veuillez installer une bibliothèque SSL. Visitez http://gaim.sf.net/faq-ssl.php pour plus d'informations.

en: SSL support unavailable
fr: Support SSL non disponible

en: Sa_ve & Use
fr: Enregistrer _et utiliser

en: Sad
fr: Triste

en: Sav_e this pounce after activation
fr: _Sauver cette alerte après déclenchement

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Conversation
fr: Sauver la conversation

en: Save Debug Log
fr: Enregistrer les archives de debogage

en: Save File...
fr: Sauver le fichier...

en: Save Icon
fr: Enregistrer l'icône

en: Save Icon As...
fr: Enregistrer l'icône sous...

en: Save Image
fr: Enregistrer l'image

en: Screen Name
fr: Pseudo

en: Screen Name:
fr: Utilisateur :

en: Screen name formatting can change only capitalization and whitespace.
fr: Le format d'affichage du pseudo permet uniquement de changer les majuscules et les espaces.

en: Screen name sent
fr: Pseudo envoyé

en: Screenname:
fr: Utilisateur :

en: Search
fr: Recherche

en: Search Results
fr: Résultats de la recherche

en: Search for Buddy by Email...
fr: Chercher par adresse électronique...

en: Search for Buddy by Information
fr: Chercher d'après les informations...

en: Search for a buddy by e-mail address
fr: Rechercher par adresse électronique

en: Secure File Transfer
fr: Transfert de fichier sécurisé

en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
fr: Protocole de conférences instantanées sécurisées

en: Security Enabled
fr: Sécurité activée

en: See Other Host
fr: Voir l'autre hôte

en: Select Background Color
fr: Changer la couleur du fond

en: Select Buddy
fr: Choisir contact

en: Select Font
fr: Changer la police

en: Select Text Color
fr: Changer la couleur du texte

en: Select a conference server to query
fr: Choisissez un serveur de conférences

en: Select a file
fr: Choisissez un fichier

en: Select a person from your address book below, or add a new person.
fr: Choisissez une personne dans votre carnet d'adresses ou créez une nouvelle personne.

en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
fr: Choisissez une personne dans votre carnet d'adresses pour ajouter ce contact ou créez une nouvelle personne.

en: Select a smiley theme that you would like to use from the list below. New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
fr: Choisissez un thème de frimousses que vous voulez utiliser dans la liste ci-dessous.  De nouveau thèmes peuvent être installés en les faisant glisser dans la liste des thèmes.

en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
fr: Choisissez tous les comptes dont les contacts seront automatiquement ajoutés.

en: Select correct user
fr: Choisissez un des utilisateurs

en: Send
fr: Envoyer

en: Send Buddy List
fr: Envoyer sa liste de contacts

en: Send File
fr: Envoyer un fichier

en: Send Message
fr: Envoyer un message

en: Send a _message
fr: Envoyer un _message

en: Send a file to the user
fr: Envoyer un fichier à l'interlocuteur

en: Send a message to the selected buddy
fr: Envoyer un message instantané au contact sélectionné

en: Send a mobile message.
fr: Envoyer un message vers un téléphone portable

en: Send as message
fr: Envoyer comme message

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Send message through server
fr: Envoyer le message par le serveur

en: Send to Mobile
fr: Envoyer vers un téléphone portable

en: Send unknown "_slash" commands as messages
fr: Envoyer les commandes « _barre » inconnues en message

en: Sending cookie
fr: Envoi du cookie

en: Separate IM and Chat windows
fr: Séparer les messages et les discussions

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
fr: Séparer les messages et les discussions quand leur nombre par fenêtre est limité

en: Serbian
fr: Serbe

en: Server
fr: Serveur

en: Server Information
fr: Informations du serveur

en: Server Overloaded
fr: Serveur surchargé

en: Server Statistics
fr: Statistiques du serveur

en: Server address
fr: Hôte du serveur

en: Server busy
fr: Serveur occupé

en: Server does not use any supported authentication method
fr: Le serveur utilise une méthode d'authentification non supportée

en: Server has disconnected
fr: Déconnexion par le serveur

en: Server is going down (abandon ship)
fr: Le serveur va être coupé (abandonnez le navire)

en: Server port
fr: Port du serveur

en: Server requires TLS/SSL for login.  No TLS/SSL support found.
fr: TLS/SSL est nécessaire pour la connexion au serveur. Aucun support de TLS/SSL n'a pu être trouvé.

en: Server requires TLS/SSL for login.  Select "Use TLS if available" in account properties
fr: TLS/SSL est nécessaire pour la connexion au serveur. Choisissez « Utiliser TLS si possible » dans les préférences du compte.

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
fr: Le serveur demande une authentification en texte non chiffré au travers d'un flux crypté.

en: Server signoff
fr: Déconnexion du serveur

en: Server too busy
fr: Serveur occupé

en: Server unavailable
fr: Serveur non disponible

en: Service Temporarily Unavailable
fr: Service temporairement indisponible

en: Service Unavailable
fr: Service non disponible

en: Service not defined
fr: Service non défini

en: Service unavailable
fr: Service non disponible

en: Session overload
fr: Surcharge de session

en: Set Account Idle Time
fr: Durée d'inactivité pour le compte

en: Set All Away
fr: Absent partout

en: Set Available Message...
fr: Changer le message de disponibilité...

en: Set Dir Info
fr: Changer les informations

en: Set Friendly Name
fr: Changer l'alias

en: Set Home Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: Set IM Password
fr: Mot de passe du message

en: Set Mobile Phone Number
fr: Numéro de téléphone portable

en: Set Permanent
fr: Mettre le mode permanent

en: Set Private Channel
fr: Mettre le mode privé

en: Set Profile
fr: Changer de profil

en: Set Secret Channel
fr: Mettre le mode secret

en: Set Topic Restriction
fr: Mettre le mode sujet restreint

en: Set User Info
fr: Éditer les informations

en: Set User Info (URL)...
fr: Éditer les informations (URL)...

en: Set User Info...
fr: Éditer les informations...

en: Set User Limit
fr: Choisir la limite d'utilisateurs

en: Set Work Phone Number
fr: Numéro au travail

en: Set an away message
fr: Choisir un message d'absence

en: Set away _when idle
fr: Se mettre absent _lorsque inactif

en: Set privacy for:
fr: Gérer les filtres pour :

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
fr: Nombre d'utilisateurs maximum du salon. Zéro pour ne pas mettre de limite.

en: Set window manager "_URGENT" hint
fr: Envoyer le message « _URGENT » au gestionnaire de fenêtres

en: Set your Trepia profile data.
fr: Changer les données du profil Trepia

en: Set your friendly name.
fr: Changer l'alias

en: Set your home phone number.
fr: Numéro de téléphone

en: Set your mobile phone number.
fr: Numéro de téléphone portable

en: Set your work phone number.
fr: Numéro de téléphone au travail

en: Sex
fr: Sexe

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Show Buddies Awaiting Authorization
fr: Afficher les demandes d'autorisation

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
fr: Afficher les messages et les discussions dans des fenêtres à _onglets

en: Show Public Key
fr: Afficher la clef publique

en: Show _aliases in tabs/titles
fr: Montrer les _alias dans les onglets et titre de fenêtres

en: Show _buttons as:
fr: Afficher les _boutons en tant que :

en: Show _formatting toolbar
fr: Afficher la barre de _style

en: Show _timestamp on messages
fr: Afficher l'_heure des messages

en: Show _warning levels
fr: Afficher le niveau d'a_vertissement

en: Show buddy _icons
fr: Afficher les _icônes des contacts

en: Show close b_utton on tabs
fr: Afficher le bouton de fermeture (_X) sur les onglets

en: Show fewer options
fr: Afficher moins d'options

en: Show idle _times
fr: Afficher les _temps d'inactivité

en: Show more options
fr: Afficher plus d'options

en: Show transfer details
fr: Afficher les détails du transfert

en: Show user details
fr: Afficher les détails du contact

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
fr: Affiche l'historique dans les nouvelles conversations.

en: Si_gn on
fr: _Connexion

en: Sign _off
fr: Déconne_xion

en: Signals Test
fr: Test des événements

en: Signoff
fr: Déconnexion

en: Signon
fr: Connexion

en: Signon:
fr: Inscription :

en: Signon: %s
fr: Connexion : %s

en: Simple Plugin
fr: Plugin simple

en: Simplified Chinese
fr: Chinois simplifié

en: Size
fr: Taille

en: Size of the expander arrow
fr: Taille de la flèche de l'étendeur

en: Sleepy
fr: Somnolant

en: Slightly less boring default
fr: Défaut peu original

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Smaller font size
fr: Police plus petite

en: Smile!
fr: Souriez !

en: Smiley Themes
fr: Thèmes des frimousses

en: Someone says your name in chat
fr: Quelqu'un dit votre nom dans la discussion

en: Sorry, I ran out for a bit!
fr: Désolé, je suis parti pour un moment.

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
fr: Désolé, les profils marqués pour adultes ne sont pas supportés pour l'instant.

en: Sorry, this profile seems to be in a language that is not supported at this time.
fr: Désolé, ce profil est dans une langue non supportée pour l'instant.

en: Sound Events
fr: Événements sonores

en: Sound Method
fr: Sortie sonore

en: Sound Options
fr: Options sonores

en: Sound Selection
fr: Charger un son

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
fr: _Commande à utiliser :
    (%s pour le nom de fichier)

en: Sounds
fr: Sons

en: Sounds when conversation has _focus
fr: Jouer les sons même quand la _fenêtre est active

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Speed:
fr: Vitesse :

en: Starting authentication
fr: Début d'authentification

en: Startup
fr: Démarrage

en: State
fr: État

en: Status
fr: État

en: Status Text
fr: Texte de status

en: Status:
fr: Status :

en: Status: %s
fr: Status : %s

en: Stepped Out
fr: De sortie

en: Stream Error
fr: Erreur dans le flux

en: Street Address
fr: Adresse

en: Subscription
fr: Inscription

en: Subscription Required
fr: Inscription nécessaire

en: Summary
fr: Résumé

en: Supported debug options are:  version
fr: Les options de debuggage supportées sont : version

en: Swedish
fr: Suédois

en: Switchboard failed
fr: Échec du standardiste

en: Syntax Error (probably a Gaim bug)
fr: Erreur de syntaxe (probablement un bug de Gaim)

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
fr: Erreur de syntaxe : mauvais nombre dárguments pour cette commande.

en: System Log
fr: Journal du systême

en: System Logs
fr: Journaux du systême

en: System Shutdown
fr: Arrêt du systême

en: System Tray Icon
fr: Icône de notification

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
fr: T.M.Thanh et l'équipe Gnome-Vi

en: TOC Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole TOC

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
fr: TOC est revenu de sa pause. Vous pouvez désormais envoyer des messages à nouveau.

en: TOC has sent a PAUSE command.
fr: TOC a envoyé une commande PAUSE.

en: TOC host
fr: Hôte TOC

en: TOC port
fr: Port TOC

en: Tab Options
fr: Options des onglets

en: Tab p_lacement:
fr: _Position des onglets :

en: Tcl Plugin Loader
fr: Chargeur de plugins Tcl

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Telephone Number
fr: Téléphone

en: Temporarily Hide From
fr: Se cacher de

en: Temporary Authentication Failure
fr: Échec temporaire de l'authentification

en: Test
fr: Tester

en: Test plugin IPC support, as a client.
fr: Plugin de test du support d'IPC en tant que client

en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
fr: Teste le support du client IPC. Recherche le plugin serveur et appelle les commandes existantes.

en: Test plugin IPC support, as a server.
fr: Plugin de test du support d'IPC en tant que serveur

en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
fr: Teste le support du serveur IPC. Enregistre les commandes IPC.

en: Test to see that all signals are working properly.
fr: Vérifie que tous les événements fonctionnent correctement.

en: Test to see that all ui signals are working properly.
fr: Vérifie que tous les signaux de l'interface graphique fonctionnent correctement.

en: Tests to see that most things are working.
fr: Vérifie que la plupart des choses fonctionne correctement.

en: Text
fr: Texte

en: Text Replacements
fr: Substitutions de texte

en: Text replacement
fr: Substitutions de texte

en: That buddy is not on the same protocol as this chat
fr: Ce contact n'utilise pas le même protocole que ce salon de discussion.

en: That command doesn't work on this protocol.
fr: Cette commande ne fonctionne pas avec ce protocole.

en: That command only works in Chats, not IMs.
fr: Cette commande fonctionne uniquement dans les discussions, pas les messages.

en: That command only works in IMs, not Chats.
fr: Cette commande fonctionne uniquement dans les messages, pas les discussions.

en: That file already exists
fr: Ce fichier existe déjà

en: The %s buddy is not present in the network
fr: Le contact %s n'est pas présent sur le réseau

en: The %s buddy is not trusted
fr: %s n'est pas un contact de confiance

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
fr: Un navigateur « Manuel » a été choisi choisi mais la ligne de commande est vide.

en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
fr: Le service est temporairement indisponible.

en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
fr: Plugin qui pue moins pour le protocole IRC

en: The IRC server's local time is:
fr: L'heure locale du serveur IRC est :

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
fr[0]: Le serveur MSN va être coupé pour maintenance dans %d minute. Vous serez automatiquement déconnecté à ce moment. Veuillez terminez vos conversations en cours.
    
    Une fois la maintenance effectuée, vous pourrez vous reconnecter.
fr[1]: Le serveur MSN va être coupé pour maintenance dans %d minutes. Vous serez automatiquement déconnecté à ce moment. Veuillez terminez vos conversations en cours.
    
    Une fois la maintenance effectuée, vous pourrez vous reconnecter.

en: The MSN servers are going down temporarily.
fr: Les serveurs MSN sont coupés temporairement.

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
fr: Les serveurs MSN ne sont pas disponibles pour l'instant. Veuillez attendre un peu puis réessayer.

en: The SecurID key entered is invalid.
fr: La clef SecurID saisie est non valide.

en: The Yahoo server has requested the use of an unrecognized authentication method.  This version of Gaim will likely not be able to successfully sign on to Yahoo.  Check %s for updates.
fr: Le serveur Yahoo! a demandé une méthode d'authentification non reconnue. Cette version de Gaim n'arrivera probablement pas à se connecter au service Yahoo!. Vous pouvez vérifier qu'une mise à jour est disponible sur %s.

en: The browser command <b>%s</b> is invalid.
fr: La commande <b>%s</b> pour le navigateur est non valide.

en: The buddy with the lowest score is the buddy who will have priority in the contact.
    The default values (offline = 4,away = 2, and idle = 1)
    will use what used to be the built-in order active->idle->away->away+idle->offline.
fr: L'utilisateur avec le plus petit score aura la priorité dans le contact.
    Les valeurs par défaut (déconnecté 4, absent 2 et inactif 1) imitent le comportement initial de Gaim pour le tri : actif, inactif, absent, absent et inactif puis en dernier déconnecté.

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
fr: La version du client que vous utilisez est trop ancienne. Veuillez la mettre à jour sur %s

en: The conversation has become inactive and timed out.
fr: La conversation est devenue inactive ou a été coupée

en: The email address for %s is %s
fr: L'adresse électronique de %s est %s

en: The following screen names are associated with %s
fr: Les pseudos suivants sont associés a %s

en: The last action you attempted could not be performed because you are over the rate limit. Please wait 10 seconds and try again.
fr: La dernière action n'a pas pu être effectuée car vous avez depassé le quota limite. Veuillez attendre 10 secondes et réessayer.

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  Gaim has truncated it for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  Gaim has truncated it for you.
fr[0]: La taille maximale de %d caractère pour le message d'absence a été dépassée. Gaim l'a tronqué lors de la mise à jour.
fr[1]: La taille maximale de %d caractères pour le message d'absence a été dépassée. Gaim l'a tronqué lors de la mise à jour.

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  Gaim has truncated it for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  Gaim has truncated it for you.
fr[0]: La taille maximale de %d caractère du profil a été dépassée. Gaim l'a tronqué lors de la mise à jour.
fr[1]: La taille maximale de %d caractères du profil a été dépassée. Gaim l'a tronqué lors de la mise à jour.

en: The message is too large.
fr: Message trop long

en: The new formatting is invalid.
fr: Le nouvel affichage est non valide

en: The normal authentication method has failed. This means either your password is incorrect, or Yahoo!'s authentication scheme has changed. Gaim will now attempt to log in using Web Messenger authentication, which will result in reduced functionality and features.
fr: La méthode d'authentification normale a échoué. Cela signifie que votre mot de passe est incorrect ou que Yahoo! utilise un nouveau système authentification. Gaim va essayer de se connecter en utilisant l'authentification par le Web, au détriment de certaines fonctionalités.

en: The orientation of the tray.
fr: Orientation de l'espace de notification

en: The remote user is not present in the network any more
fr: Le correspondant n'est plus présent sur le réseau

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
fr: Le correspondant attend un accord de clef sur :
    Hôte distant : %s
    Port distant : %d

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
fr: Le plugin dépendant %s est introuvable. Veuillez installer ce plugin et recommencer.

en: The required plugin %s was unable to load.
fr: Le plugin dépendant %s n'a pas pu être chargé.

en: The screen name specified is invalid.
fr: Le nom d'utilisateur fourni est non valide.

en: The server could not access the directory
fr: Le serveur ne peut pas accéder à l'annuaire

en: The server is unavailable; try again later
fr: Le serveur est non disponible. Veuillez réessayer plus tard.

en: The service is temporarily unavailable.
fr: Le service est temporairement indisponible.

en: The topic for %s is: %s
fr: Le sujet de %s est : %s

en: The topic is: %s
fr: Le sujet est : %s

en: The user %s (%s%s%s%s%s) wants you to authorize them.
fr: L'utilisateur %s (%s%s%s%s%s) veut que vous l'autorisiez.

en: The user %s (%s) wants to add %s to his or her buddy list.
fr: L'utilisateur %s (%s) veut ajouter %s à sa liste de contacts

en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
fr: L'utilisateur %s a refusé votre demande de l'ajouter à votre liste de contacts pour la raison suivante :
    %s

en: The user %s has given you permission to add you to their buddy list.  Do you want to add them?
fr: L'utilisateur %s vous a autorisé à l'ajouter à votre liste de contacts. Voulez-vous le faire ?

en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
fr: L'utilisateur %s a accepté votre demande de le rajouter à votre liste de contacts.

en: The user %s requires authorization before being added to a buddy list.  Do you want to send an authorization request?
fr: L'ajout de l'utilisateur %s à votre liste de contacts nécessite une autorisation. Voulez-vous envoyer une demande d'autorisation ?

en: The user %s wants to add %s to his or her buddy list%s%s.
fr: L'utilisateur %s veut ajouter %s à sa liste de contacts %s%s

en: The user %s wants to add %s to his or her buddy list.
fr: L'utilisateur %s veut ajouter %s à sa liste de contacts

en: The user %s wants to add you to their buddy list for the following reason:
    %s
fr: L'utilisateur %s veut vous ajouter à sa liste de contacts pour la raison suivante :
    %s

en: The user %s wants to add you to their buddy list.
fr: L'utilisateur %s veut vous ajouter à sa liste de contacts.

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
fr: L'utilisateur %u a refusé votre requête de s'ajouter à votre liste de contacts pour la raison suivante :
    %s

en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
fr: L'utilisateur %u a accepté votre requête de le rajouter à votre liste de contacts.

en: The user %u wants to add you to their buddy list for the following reason:
    %s
fr: L'utilisateur %u veut vous ajouter à sa liste de contacts pour la raison suivante :
    %s

en: The user has blocked you
fr: L'utilisateur vous a bloqué

en: The user has not created a public profile.
fr: L'utilisateur n'a pas créé de profil public

en: The user is either offline or you are blocked
fr: L'utilisateur est déconnecté ou vous bloque

en: The user's profile is empty.
fr: Le profil de l'utilisateur est vide

en: There is no Buddy List stored on the Gadu-Gadu server.
fr: Il n'y a pas de liste de contacts stockée sur le serveur

en: There is no MOTD associated with this connection.
fr: Il n'y a pas de message du jour associé à cette connexion

en: There is no Message of the Day associated with this connection
fr: Il n'y a pas de message du jour associé à cette connexion

en: There is no application configured to open this type of file.
fr: Aucune application n'est configurée pour ouvrir ce type de fichier

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
fr: Cette conférence est fermée. Aucun message ne peut être envoyé.

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
fr: Cette version d'évaluation n'autorise pas plus de dix utilisateurs connectés à un instant.

en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
fr: Ce plugin vraiment cool fait plein de choses :
    - il annonce qui a écrit le programme à la connexion
    - il écrit à l'envers tous les messages reçus
    - il envoie automatiquement un message à tous les contacts qui se connectent

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting. :)
fr: Le texte des messages envoyés apparaîtra comme ceci avec les protocoles supportant l'ajout du style. :)

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
fr: Nom sous lequel les utilisateurs MSN vous verront.

en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or WinXP.
fr: Active la transparence des fenêtres de conversation et de la liste de contacts.
    
    Note : Ce plugin nécessite Windows 2000 ou Windows XP.

en: This protocol does not support chat rooms.
fr: Les salons de discussions ne sont pas supportés par ce protocole.

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
fr: Une connexion directe entre les deux machines est nécessaire pour l'envoi d'images. Votre adresse IP sera révélée et ceci peut être considéré comme une faille de sécurité.

en: This room is not capable of being configured
fr: Ce salon de discussion ne peut pas être configuré

en: This server requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
fr: Le serveur demande une authentification en texte clair au travers d'une connexion non cryptée. Voulez-vous autoriser ceci et continuer l'authentification ?

en: This theme has no available smileys.
fr: Ce thème n'a pas de frimousses

en: Time
fr: Heure

en: Time Elapsed:
fr: Temps écoulé :

en: Time Remaining:
fr: Temps restant :

en: Time Response
fr: Temps de réponse

en: Timeout during key agreement
fr: Connexion morte pendant l'accord de clef

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Timestamps
fr: Horodatage

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Title
fr: Titre

en: To
fr: Destination

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
fr: Vous devez importer la clef publique d'un contact pour pouvoir l'ajouter à la liste de contacts. Choisissez « Importer » pour ce faire.

en: Too evil (receiver)
fr: Trop méchant (destinataire)

en: Too evil (sender)
fr: Trop méchant (envoyeur)

en: Too many groups
fr: Trop de groupes

en: Too many hits to a FND
fr: Trop de réponses sur un FND

en: Too many matches.
fr: Trop de réponses

en: Too many sessions
fr: Trop de sessions

en: Top
fr: Haut

en: Topic
fr: Sujet

en: Topic too long
fr: Sujet trop long

en: Topic:
fr: Sujet :

en: Traditional Chinese
fr: Chinois traditionnel

en: Transfer of file %s complete
fr: Transfert du fichier « %s » terminé

en: Transfer of file %s timed out.
fr: Transfert du fichier « %s » coupé

en: Transferring
fr: Transfert

en: Transparency
fr: Transparence

en: Tray Icon Configuration
fr: Configuration de l'icône de notification

en: Trepia Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole Trepia

en: Tried to add a contact to a group that doesn't exist
fr: Impossible d'ajouter un contact inexistant

en: Trillian Encryption
fr: Chiffrement Trillian

en: Turkish
fr: Turc

en: Type a user to block.
fr: Personne à bloquer

en: Type a user you permit to contact you.
fr: Personne à autoriser

en: Type the e-mail address of the buddy you are searching for.
fr: Saisissez l'adresse électronique du contact que vous cherchez

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Un-Ignore
fr: Ne plus ignorer

en: Un-hide From
fr: Se montrer à

en: Unable To Add
fr: Impossible d'ajouter

en: Unable To Retrieve Buddy List
fr: Impossible de récupérer la liste de contacts

en: Unable send to chat %s,%s,%s
fr: Impossible d'écrire dans le salon %s,%s,%s

en: Unable to access directory
fr: Impossible d'accéder à l'annuaire

en: Unable to access user profile.
fr: Impossible d'accéder au profil utilisateur

en: Unable to add "%s" to your Napster hotlist
fr: Impossible d'ajouter « %s » à vos favoris Napster

en: Unable to add "%s".
fr: Impossible d'ajouter « %s »

en: Unable to add %s to deny list (%s).
fr: Impossible d'ajouter %s à la liste d'interdiction (%s)

en: Unable to add %s to permit list (%s).
fr: Impossible d'ajouter %s à la liste d'autorisation (%s)

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
fr: Impossible d'ajouter %s à la liste de contacts (%s)

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
fr: Impossible d'ajouter %s à la liste de contacts. Erreur lors de la création du dossier sur la liste du serveur (%s).

en: Unable to add user on %s (%s)
fr: Impossible d'ajouter l'utilisateur à la liste de %s (%s)

en: Unable to add user to privacy list (%s).
fr: Impossible d'ajouter l'utilisateur à la liste de filtre (%s)

en: Unable to authenticate: %s
fr: Impossible de s'authentifier : %s

en: Unable to ban user %s
fr: Impossible de bannir l'utilisateur %s

en: Unable to block user on %s (%s)
fr: Impossible de bloquer l'utilisateur pour %s (%s)

en: Unable to change Gadu-Gadu password
fr: Impossible de changer le mot de passe Gadu-Gadu

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
fr: Impossible de changer la configuration du filtre sur le serveur (%s)

en: Unable to configure
fr: Impossible de configurer

en: Unable to connect
fr: Impossible de se connecter

en: Unable to connect to server.
fr: Impossible de se connecter au serveur

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server you wish to connect to.
fr: Impossible de se connecter au serveur. Veuillez entrer l'adresse du serveur sur lequel vous voulez vous connecter.

en: Unable to connect.
fr: Impossible de se connecter

en: Unable to create conference (%s).
fr: Impossible de créer la conférence (%s)

en: Unable to create new connection.
fr: Impossible de créer une nouvelle connexion

en: Unable to create socket
fr: Impossible de créer le socket

en: Unable to delete Gadu-Gadu buddy list
fr: Impossible d'effacer la liste de contacts

en: Unable to delete group
fr: Impossible de supprimer le groupe

en: Unable to establish file descriptor.
fr: Impossible de créer un descripteur de fichier

en: Unable to establish listener socket.
fr: Impossible d'ouvrir le socket en attente de connexions

en: Unable to fetch room list.
fr: Impossible de récupérer la liste des salons

en: Unable to import Gadu-Gadu buddy list
fr: Impossible d'importer la liste de contacts Gadu-Gadu

en: Unable to invite user (%s).
fr: Impossible d'inviter l'utilisateur (%s)

en: Unable to kick user %s
fr: Impossible d'expulser l'utilisateur %s

en: Unable to load preferences
fr: Impossible de charger les préférences

en: Unable to login to AIM
fr: Impossible de se connecter à AIM

en: Unable to login: Could not sign on as %s because the screen name is invalid.  Screen names must either start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
fr: Impossible de se connecter : le nom d'utilisateur %s est non valide. Les pseudos doivent soit commencer par une lettre et contenir uniquement des lettres, des chiffres et des espaces, soit contenir uniquement des chiffres.

en: Unable to make SSL connection to server.
fr: Impossible de créer une connexion SSL vers le serveur

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
fr: Impossible de déplacer l'utilisateur %s vers le dossier %s sur la liste du serveur. Erreur lors de la création du dossier (%s)

en: Unable to open Direct IM
fr: Impossible d'ouvrir une connexion directe

en: Unable to open URL
fr: Impossible d'ouvrir l'URL

en: Unable to open file.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: Unable to open socket
fr: Impossible d'ouvrir le socket

en: Unable to parse message
fr: Impossible d'interprêter le message

en: Unable to permit user on %s (%s)
fr: Impossible d'autoriser l'utilisateur pour %s (%s)

en: Unable to ping server
fr: Impossible de pinguer le serveur

en: Unable to play sound because the 'Command' sound method has been chosen, but no command has been set.
fr: Impossible de jouer les sons. La méthode de sons « Commande » a été choisie mais la ligne de commande est vide.

en: Unable to play sound because the chosen file (%s) does not exist.
fr: Impossible de jouer le son : le fichier (%s) n'existe pas.

en: Unable to play sound because the configured sound command could not be launched: %s
fr: Impossible de jouer les sons. La commande de méthode de sons n'a pas pu être lancée : %s

en: Unable to read
fr: Impossible de lire

en: Unable to read file %s.
fr: Impossible de lire le fichier %s

en: Unable to read from network
fr: Impossible de lire depuis le réseau

en: Unable to read header from server
fr: Impossible de lire l'entête depuis le serveur

en: Unable to read message from server: %s.  Command is %hd, length is %hd.
fr: Impossible de lire le message depuis le serveur : %s. La commande est %hd, sa longueur est %hd.

en: Unable to read socket
fr: Impossible de lire le socket

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
fr: Impossible de supprimer %s de la liste de filtre (%s)

en: Unable to rename group
fr: Impossible de renommer le groupe

en: Unable to resolve hostname.
fr: Impossible de résoudre le nom de l'hôte

en: Unable to save icon file to disk.
fr: Impossible de sauver l'icône sur le disque

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
fr: Impossible d'envoyer le fichier à %s, cet utilisateur ne supporte pas les transferts de fichiers

en: Unable to send message (%s).
fr: Impossible d'envoyer le message (%s)

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
fr: Impossible d'envoyer le message à %s. Impossible de créer la conférence (%s)

en: Unable to send message to %s:
fr: Impossible d'envoyer le message vers %s :

en: Unable to send message.
fr: Impossible d'envoyer le message

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
fr: Impossible d'envoyer le message. Impossible de créer la conférence (%s)

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
fr: Impossible d'envoyer le message. Impossible de récupérer des informations sur l'utilisateur (%s).

en: Unable to send message. The message is too large.
fr: Impossible d'envoyer le message : trop gros

en: Unable to send message: %s
fr: Impossible d'envoyer le message : %s

en: Unable to set AIM away message.
fr: Impossible de mettre le message d'absence AIM

en: Unable to set AIM profile.
fr: Impossible d'envoyer le profil AIM

en: Unable to write
fr: Impossible d'écrire

en: Unable to write file %s.
fr: Impossible d'écrire dans le fichier %s

en: Unable to write to network
fr: Impossible d'écrire sur le réseau

en: Unavailable
fr: Non disponible

en: Undefined Condition
fr: Condition non définie

en: Underline
fr: Souligné

en: Unexpected Request
fr: Requête non attendue

en: Unit
fr: Groupe

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown Error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown Error Code %d
fr: Code d'erreur inconnu %d

en: Unknown Error Code.
fr: Code d'erreur inconnu

en: Unknown Error in presence
fr: Erreur inconnue

en: Unknown command
fr: Commande inconnue

en: Unknown command: %s
fr: Commande inconnue : %s

en: Unknown command: %s, (may be a Gaim bug)
fr: Commande inconnue : %s (cela peut être un bug de Gaim)

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
fr: Erreur inconnue n°%d. Se connecter sur le site web Yahoo! peut corriger le problème.

en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue

en: Unknown error: 0x%X
fr: Erreur inconnue :0x%X

en: Unknown message
fr: Message inconnu

en: Unknown message '%s'
fr: Message inconnu '%s'

en: Unknown pounce event. Please report this!
fr: Événement d'alerte inconnu. Veuillez reporter cette erreur.

en: Unknown reason.
fr: Erreur inconnue

en: Unknown.
fr: Inconnu

en: Unrecognized file type
    
    Defaulting to PNG.
fr: Type de fichier non reconnu.
    
    Le type PNG est utilisé par défaut.

en: Unsubscribe
fr: Désinscription

en: Unsupported Encoding
fr: Codage de caractère non supporté

en: Unsupported Stanza Type
fr: Type de strophe non supporté

en: Unsupported Version
fr: Version non supportée

en: Unsupported public key type
fr: Type de clef publique non supporté

en: Usage: %s command [OPTIONS] [URI]
    
        COMMANDS:
           uri                      Handle AIM: URI
           away                     Popup the away dialog with the default message
           back                     Remove the away dialog
           quit                     Close running copy of Gaim
    
        OPTIONS:
           -h, --help [command]     Show help for command
fr: Usage: %s commande [OPTIONS] [URI]
    
        COMMANDES:
           uri                      Gèrer les URI pour le protocole AIM:
           away                     Se mettre absent avec le message par défaut
           back                     Enlever le status d'absent       quit                     Fermer l'instance en cours de Gaim
    
        OPTIONS:
           -h, --help [commande]    Afficher l'aide spécifique à une commande

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
fr: Utilisez « /help &lt;commande&gt; » pour obtenir de l'aide pour une commande spécifique.
    Les commandes actuellement disponibles sont :

en: Use Environmental Settings
fr: Utiliser les paramètres globaux

en: Use Global Proxy Settings
fr: Utiliser les paramètres globaux

en: Use HTTP Method
fr: Utiliser le protocole HTTP

en: Use TLS if available
fr: Utiliser TLS si possible

en: Use _multi-colored screen names in chats
fr: Utiliser des noms multi_colores dans les discussions

en: Use last matching buddy
fr: À valeur égale, choisir le dernier trouvé

en: User %s is not present in the network
fr: L'utilisateur %s n'est pas sur le réseau

en: User <I>%s</I> is not present in the network
fr: <I>%s</I> n'est pas présent sur le réseau

en: User ID
fr: ID Utilisateur

en: User Information
fr: Informations

en: User Limit
fr: Limite d'utilisateurs

en: User Modes
fr: Mode utilisateur

en: User Name: 	%s
fr: Nom d'utilisateur : %s

en: User Online Status Attributes
fr: Attributs d'état

en: User Options
fr: Options de l'utilisateur

en: User Properties
fr: Propriétés de l'utilisateur

en: User Rooms
fr: Salon de discussion utilisateur

en: User does not exist
fr: Cet utilisateur n'existe pas

en: User has no directory information.
fr: L'utilisateur n'a pas d'informations personnelles.

en: User has typed something and paused
fr: L'utilisateur a écrit quelque chose et s'est arrêté

en: User information for %s unavailable
fr: Les informations sur %s ne sont pas disponibles

en: User information for %s unavailable:
fr: Les informations de %s ne sont pas disponibles :

en: User information not available: %s
fr: Les informations ne sont pas disponibles : %s

en: User is not logged in
fr: Utilisateur non connecté

en: User is offline
fr: L'utilisateur est déconnecté

en: User is too active
fr: L'utilisateur est trop actif

en: User is typing...
fr: L'utilisateur est en train d'écrire...

en: User not found
fr: Utilisateur non trouvé

en: User not in group
fr: Utilisateur inconnu dans ce groupe

en: User temporarily unavailable
fr: L'utilisateur est temporairement indisponible.

en: Username
fr: Utilisateur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Users on %s: %s
fr: Utilisateurs dans %s : %s

en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
fr: Transparence variable pour la liste de contacts et les conversations.

en: Verify Public Key
fr: Vérifier la clef publique

en: Verify all IM message signatures
fr: Vérifier la signature de tous les messages

en: Verify all channel message signatures
fr: Vérifier la signature de tous les messages des salons

en: Verifying server public key
fr: Vérification de la clef publique du serveur

en: Video Chat
fr: Visioconférence

en: Video Conferencing
fr: Visioconférence

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: View MOTD
fr: Voir le message du jour

en: View Message of the Day
fr: Voir le message du jour

en: View _Log
fr: _Voir les archives

en: View...
fr: Voir...

en: Visit Homepage
fr: Visiter la page web

en: Vladimira Girginova and Vladimir (Kaladan) Petkov
fr: Vladimira Girginova et Vladimir (Kaladan) Petkov

en: Voice
fr: Voix

en: Voices
fr: Voix

en: Waiting for reply...
fr: En attente de réponse...

en: Waiting for response...
fr: En attente de réponse...

en: Waiting for transfer to begin
fr: En attente de début de transfert

en: Wake Me Up
fr: Réveillez-moi

en: Wallops from %s
fr: Wallops de %s

en: Warn
fr: Réprimander

en: Warn User
fr: Donner un avertissement

en: Warn _anonymously?
fr: Donner un _avertissement anonyme ?

en: Warn the user
fr: Donner un avertissement à l'interlocuteur

en: Warned (%d%%)
fr: Avertissements (%d%%)

en: Warning Level
fr: Niveau d'avertissement

en: Warning of %s not allowed.
fr: Les avertissements de %s ne sont pas autorisés.

en: Web Aware
fr: Sur internet

en: Web Page
fr: Page web

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
fr: Quand une nouvelle conversation est ouverte, le plugin rajoute la dernière conversation avec l'interlocuteur dans la fenêtre.

en: When away
fr: Lorsque absent

en: When away and idle
fr: Lorsque absent et inactif

en: When this happens, TOC ignores any messages sent to it, and may kick you off if you send a message. Gaim will prevent anything from going through. This is only temporary, please be patient.
fr: Quand cela se produit, TOC ignore tous les messages envoyés et peux vous déconnecter si vous en envoyez un. Gaim empêchera ceci. Ce n'est que temporaire, soyez patient.

en: When you are kicked offline, this reconnects you.
fr: Ce plugin vous reconnecte automatiquement à chaque déconnexion.

en: WinGaim Options
fr: Préférences de WinGaim

en: Window Closing
fr: Fermeture des fenêtres

en: Windows usage
fr: Utilisation de Windows

en: Work Address
fr: Adresse professionnelle

en: Work Information
fr: Informations professionnelles

en: Would you like to join the conversation?
fr: Voulez-vous joindre la conversation ?

en: Would you like to overwrite it?
fr: Voulez-vous l'écraser ?

en: Write error
fr: Erreur d'écriture

en: Writing error
fr: Erreur d'écriture

en: Wrong CHL value sent to server
fr: Valeur CHL envoyée au serveur incorrecte

en: X usage
fr: Utilisation de X

en: XML Not Well Formed
fr: XML mal formé

en: XML Parse error
fr: Erreur de lecture du XML

en: YCHT Host
fr: Hôte YCHT

en: YCHT Port
fr: Port YCHT

en: Yahoo Japan
fr: Yahoo Japon

en: Yahoo Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole Yahoo

en: Yahoo! ID
fr: ID Yahoo!

en: Yahoo! Japan Profile
fr: Profil Yahoo! Japon

en: Yahoo! Profile
fr: Profil Yahoo!

en: Yahoo! system message for %s:
fr: Message système Yahoo! pour %s :

en: Yes
fr: Oui

en: You _send:
fr: Vous _envoyez :

en: You _type:
fr: Vous _saisissez :

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
fr: Vous allez supprimer %s de votre liste de contacts. Voulez-vous continuer ?

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
fr: Vous allez supprimer le groupe de discussion %s de votre liste de contacts. Voulez-vous continuer ?

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
fr: Vous allez supprimer le contact contenant %s et %d autres identifiants votre liste de contacts. Voulez-vous continuer ?

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
fr: Vous allez supprimer le groupe %s et tous ses membres de votre liste de contacts. Voulez-vous continuer ?

en: You are awaiting authorization from the following buddies
fr: Vous attendez une autorisation des contacts suivants

en: You are banned from %s.
fr: Vous avez été banni de %s

en: You are channel founder on <I>%s</I>
fr: Vous avez fondé le salon sur <I>%s</I>

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
fr: Vous créez un nouveau salon. Voulez-vous choisir ses paramètres ou utiliser ceux par défaut ?

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
fr: Vous n'êtes connecté à aucun compte permettant d'ajouter cet utilisateur.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
fr: Vous n'êtes connecté à aucun compte permettant d'inviter ce contact.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
fr: Vous n'avez pas de protocole disponible vous permettant de joindre des groupes de discussion.

en: You are now chatting in %s.
fr: Vous discutez dans %s

en: You are now known as %s
fr: Vous êtes désormais connu sous le nom de %s

en: You are sending messages too fast to %s.
fr: Vous envoyez vos messages trop vite à %s.

en: You are trying to send a message to an invalid Gadu-Gadu UIN.
fr: Vous essayez d'envoyer un message à un UIN Gadu-Gadu non valide

en: You are using Gaim version %s.  The current version is %s.<hr>
fr: Vous utilisez Gaim version %s. La dernière version est %s.<hr>

en: You can get version %s from:<br><a href="http://gaim.sourceforge.net/">http://gaim.sourceforge.net</a>.
fr: Vous pouvez télécharger la version %s sur :<br><a href="http://gaim.sourceforge.net/">http://gaim.sourceforge.net</a>.

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
fr: Vous pouvez autoriser les autres utilisateurs à voir votre état en ligne et vos informations personnelles. Veuillez saisir les informations que vous voulez publier.

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
fr: Vous pouvez redemander une autorisation de ces contacts en choisissant « Redemander autorisation » sur un clic-droit du contact.

en: You canceled the transfer of %s
fr: Vous avez a annulé le transfert de « %s »

en: You cannot add the same person twice to a conversation
fr: Impossible d'ajouter deux fois la même personne dans une conversation

en: You cannot create an empty away message
fr: Vous ne pouvez créer un message d'absence vide

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
fr: Impossible de recevoir des notifications d'un contact avant d'importer sa clef publique. Utilisez « Récupérer clef publique » pour l'importer.

en: You cannot save an away message with a blank title
fr: Vous ne pouvez créer un message d'absence avec un titre vide.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
fr: Vous vous êtes connecté et déconnecté trop rapidement. Attendez 10 minutes et réessayez. Si vous persistez maintenant, il vous faudra attendre encore plus longtemps.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
fr: Vous vous êtes connecté/déconnecté trop rapidement. Attendez 10 minutes et réessayez. Si vous persistez maintenant, il vous faudra attendre encore plus longtemps.

en: You have been disconnected because you have signed on with this screen name at another location.
fr: Vous avez été déconnecté. Vous vous êtes connecté avec ce pseudo depuis un autre endroit.

en: You have been disconnected from chat room %s.
fr: Vous avez été déconnecté du salon %s

en: You have been kicked by %s: (%s)
fr: Vous avez été expulsé par %s (%s)

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
fr: Vous avez été expulsé de <I>%s</I> par <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
fr: Vous avez été tué par %s (%s)

en: You have been logged off as you have logged in on a different machine or device.
fr: Vous venez d'être déconnecté à la suite d'une connexion depuis un autre endroit.

en: You have been logged out because you logged in at another workstation.
fr: Vous venez d'être déconnecté à la suite d'une connexion depuis un autre endroit.

en: You have been signed off for an unknown reason.
fr: Vous avez été déconnecté pour une raison inconnue.

en: You have entered an invalid username
fr: Nom d'utilisateur saisi non valide

en: You have parted the channel%s%s
fr: Vous avez quitté le salon %s%s

en: You have probably requested to set your away message before the login procedure completed.  You remain in a "present" state; try setting it again when you are fully connected.
fr: Il est impossible de changer le message d'absence pendant la procédure de connexion. Vous êtes toujours « En ligne. » Réessayez une fois la connexion complète.

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
fr: Il est impossible de changer le profile utilisateur pendant la procédure de connexion. Le profil n'a pas été changé. Réessayez une fois la connexion complète.

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
fr: Nombre maximum de contacts dans la liste atteint

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
fr: Vous avez reçu un message spécial
    
    De : %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
fr: Vous avez reçu un courrier ICQ de %s [%s]
    
    Le message est :
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
fr: Vous avez reçu un mémo ICQ
    
    De : %s [%s]
    %s

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
fr: Connexion directe avec %s

en: You have signed on from another location.
fr: Vous venez de vous connecter depuis un autre endroit.

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
fr: Vous devez entrer dans le salon %s avant de pouvoir intégrer le groupe privé

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
fr: Vous voulez ignorer %s, mais cet utilisateur est dans votre liste de contacts. En choisissant « Oui » cela supprimera le contact et l'ignorera.

en: You may be disconnected shortly.  You may want to use TOC until this is fixed.  Check %s for updates.
fr: Vous risquez être déconnecté sous peu. Essayer d'utiliser TOC en attendant. Regardez %s pour plus d'informations.

en: You missed %hu message from %s because he/she was too evil. | You missed %hu messages from %s because he/she was too evil.
fr[0]: Vous avez raté %hu message de %s car l'envoyeur est trop méchant.
fr[1]: Vous avez raté %hu messages de %s car l'envoyeur est trop méchant.

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
fr[0]: Vous avez raté %hu message de %s car le message était non valide.
fr[1]: Vous avez raté %hu messages de %s car les messages étaient non valides.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
fr[0]: Vous avez raté %hu message de %s car le message était trop gros.
fr[1]: Vous avez raté %hu messages de %s car les messages étaient trop gros.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
fr[0]: Vous avez raté %hu message de %s car le quota limite a été dépassé.
fr[1]: Vous avez raté %hu messages de %s car le quota limite a été dépassé.

en: You missed %hu message from %s because you are too evil. | You missed %hu messages from %s because you are too evil.
fr[0]: Vous avez raté %hu message de %s car vous êtes trop méchant.
fr[1]: Vous avez raté %hu messages de %s car vous êtes trop méchant.

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
fr[0]: Vous avez raté %hu message de %s pour des raisons inconnues.
fr[1]: Vous avez raté %hu messages de %s pour des raisons inconnues.

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
fr: Vous avez raté un message de %s parce qu'il a été envoyé trop vite.

en: You missed an IM from %s because it was too big.
fr: Vous avez raté un message de %s parce que le message était trop gros,

en: You must specify a nick
fr: Vous devez choisir un pseudo

en: You send
fr: Vous envoyez

en: You should receive an email asking to confirm %s.
fr: Vous devriez recevoir un courrier électronique pour confirmer %s

en: You talk in chat
fr: Vous parlez dans la discussion

en: You type
fr: Vous saisissez

en: You were disconnected from the server, because you logged on from a different location
fr: Vous avez été déconnecté du serveur. Vous vous êtes connecté depuis un autre endroit.

en: You were disconnected from the server.
fr: Vous avez été déconnecté du serveur

en: Your AIM connection may be lost.
fr: Votre connexion AIM risque d'être coupée

en: Your Current Mood
fr: Votre humeur actuelle

en: Your Current Status
fr: Votre état actuel

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
fr: Votre image instantanée n'a pas été envoyée. Vous ne pouvez pas envoyer d'images dans les discussions AIM.

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
fr: Votre image instantanée n'a pas été envoyée. Vous devez utiliser une connexion directe pour envoyer des images.

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
fr: Votre liste de contacts MSN n'est pas disponible pour l'instant. Veuillez attendre un peu puis réessayer.

en: Your VCard File
fr: Votre carte de visite VCard

en: Your Yahoo! message did not get sent.
fr: Votre message Yahoo! n'a pas été envoyé

en: Your account has been disabled because too many invalid passwords were entered
fr: Votre compte a été désactivé à cause d'un trop grand nombre de mots de passe saisis incorrects.

en: Your account is currently suspended.
fr: Votre compte est actuellement suspendu.

en: Your account is locked, please log in to the Yahoo! website.
fr: Votre compte est blocké. Veuillez vous connecter par le site web Yahoo!.

en: Your command failed for an unknown reason.
fr: La commande a échoué pour une raison inconnue.

en: Your new MSN friendly name is too long.
fr: Le nouvel alias MSN est trop long

en: Your password has been changed.
fr: Le mot de passe a été modifié

en: Your screen name is currently formatted as follows:
    %s
fr: Votre pseudo est actuellement affiché comme cela :
    %s

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
fr: Le nom de compte choisi a été rejeté par le serveur. Le nom contenait probablement des caractères non valides.

en: Your system administrator has disabled this operation
fr: Votre administrateur a désactivé cette commande

en: Your warning level is currently too high to log in.
fr: Votre niveau d'avertissement est actuellement trop élevé pour que vous puissiez vous connecter.

en: Zephyr Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole Zephyr

en: Zip Code
fr: Code postal

en: [Unable to display a message from this user because it contained invalid characters.]
fr: [Impossible d'afficher un message de cet utilisateur car il contient des caractères non valides.]

en: _Account
fr: _Compte

en: _Account:
fr: _Compte :

en: _Alias Buddy...
fr: Donner un _alias...

en: _Apply
fr: _Appliquer

en: _Associate Buddy
fr: _Associer un contact

en: _Auto-reply:
fr: _Réponse automatique :

en: _Autodetect IP Address
fr: _Détection auto de l'adresse IP

en: _Automatically expand contacts
fr: Étendre les contacts multiples _automatiquement

en: _Away
fr: _Absent

en: _Browser:
fr: _Navigateur :

en: _Buddy List window transparency
fr: Fenêtre de la liste de _contacts transparente

en: _Buddy name:
fr: _Contact :

en: _Buddy:
fr: _Contact :

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Channel:
fr: _Salon :

en: _Chat
fr: _Discussion

en: _Class:
fr: _Classe :

en: _Clear Formatting
fr: _Effacer le style

en: _Clear finished transfers
fr: _Effacer les transferts terminés

en: _Collapse
fr: Re_plier

en: _Copy E-Mail Address
fr: _Copier l'adresse électronique

en: _Copy Link Location
fr: _Copier l'adresse du lien

en: _Delete Group
fr: _Supprimer un groupe

en: _Dockable Buddy List
fr: Liste de contacts _accrochable

en: _Edit
fr: _Editer

en: _Enable system log
fr: Activer l'archivage du _journal systême

en: _End Port:
fr: _Dernier port :

en: _Escape closes window
fr: E_chap ferme la fenêtre

en: _Exchange:
fr: _Echange :

en: _Expand
fr: _Etendre

en: _Flash Window when messages are received
fr: _Faire clignoter la fenêtre sur la réception de messages

en: _Focused windows
fr: _Fenêtres actives

en: _Get List
fr: Récupérer la _liste

en: _Group:
fr: _Groupe :

en: _Handle:
fr: _Gestionnaire :

en: _Hide new messages until tray icon is clicked
fr: Cac_her les nouveaux messages jusqu'au clic de l'icône

en: _Highlight misspelled words
fr: Surligner les mots mal _orthographiés

en: _Host:
fr: _Hôte :

en: _IM window transparency
fr: Fenêtre de _messages transparente

en: _IM windows
fr: Fenêtres de _message

en: _Idle
fr: _Inactif

en: _Insert
fr: _Insérer

en: _Instance:
fr: _Instance :

en: _Invite
fr: _Inviter

en: _Join
fr: _Joindre

en: _Keep Buddy List window on top
fr: Liste de contacts toujours _visible

en: _Keep the dialog open
fr: _Garder la fenêtre ouverte

en: _Log all instant messages
fr: Archiver tous les _messages

en: _Manual:
    (%s for URL)
fr: _Manuel :
    (%s pour l'URL)

en: _Manually specify range of ports to listen on
fr: Spécifier _manuellement la plage de ports à écouter

en: _Message:
fr: _Message :

en: _Method:
fr: _Méthode :

en: _Minutes before setting away:
fr: _Minutes avant de passer absent :

en: _Modify
fr: _Modifier

en: _Notify buddies that you are typing to them
fr: _Notifier les contacts que vous êtes en train de leur écrire

en: _Open Link in Browser
fr: _Ouvrir le lien

en: _Open Mail
fr: _Ouvrir le courrier

en: _Open link in:
fr: _Ouvrir le lien :

en: _Passphrase:
fr: _Phrase clef :

en: _Password:
fr: Mot de _passe :

en: _Popup notification
fr: Ouvrir une fenêtre de _notification

en: _Port:
fr: _Port :

en: _Queue new messages when away
fr: Mise en _attente des messages pendant l'absence

en: _Raise IM window on events
fr: Fenêtre de _message en avant-plan sur réception d'un événement

en: _Raise window on events
fr: Fenêtre en avant-plan sur _réception d'un message

en: _Recipient:
fr: _Destinataire :

en: _Reconnect
fr: Se _reconnecter

en: _Remove
fr: _Supprimer

en: _Remove Buddy
fr: _Supprimer

en: _Rename
fr: _Renommer

en: _Resume
fr: _Reprise

en: _Return from away
fr: _Retour d'absence

en: _Room:
fr: _Salon :

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: _Save Image...
fr: Enregi_strer l'image...

en: _Screen name
fr: _Pseudonyme

en: _Search for:
fr: _Chercher :

en: _Send As
fr: _Envoyer en tant que

en: _Send File
fr: Envoyer un _fichier

en: _Send default formatting with outgoing messages
fr: Ajouter le style par _défaut aux messages envoyés

en: _Server:
fr: _Serveur :

en: _Set
fr: _Changer

en: _Show slider bar in IM window
fr: Afficher la barre de défilement dans la fenêtre

en: _Sign on
fr: _Connexion

en: _Sorting:
fr: _Tri :

en: _Sounds while away
fr: Jouer les sons même lorsque vous êtes _absent

en: _Start Gaim on Windows startup
fr: _Démarrer Gaim au lancement de Windows

en: _Start Port:
fr: _Premier port :

en: _Use
fr: _Utiliser

en: _User:
fr: _Utilisateur :

en: _Username:
fr: _Utilisateur :

en: _Visual gesture display
fr: Montrer _visuellement le mouvement

en: _Warn
fr: _Réprimander

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
fr: action &lt;action à faire&gt; : Réaliser une action.

en: an anonymous person
fr: une personne anonyme

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
fr: away [message] : Mettre un message d'absence. Sans message, cela enlève le status d'absence.

en: ban &lt;user&gt; [room]:  Ban a user from the room.
fr: ban &lt;utilisateur&gt; [salon] : Bannir un utilisateur d'un salon

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
fr: ban [&lt;salon&gt; +|-&lt;pseudo&gt;] : Bannir une personne du salon.

en: buzz: Buzz a contact to get their attention
fr: buzz : Faire sonner chez un contact pour attirer son attention

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
fr: call &lt;commande&gt; : Appeler une commande du client silc.

en: channel %s not found
fr: Salon %s non trouvée

en: channel modes for %s: %s
fr: Le mode du salon %s est : %s

en: clear: Clears the conversation scrollback.
fr: clear : Efface le contenu de la fenêtre de dialogue.

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
fr: cmode &lt;salon&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments] : Changer ou afficher le mode d'un salon.

en: config:  Configure a chat room.
fr: config : Configurer un salon de discussion

en: configure:  Configure a chat room.
fr: configure : Configurer un salon de discussion

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
fr: cumode &lt;salon&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;pseudo&gt; : Changer le mode d'une personne sur un salon.

en: current topic is: %s
fr: Le sujet courant est : %s

en: day | days
fr[0]: jour
fr[1]: jours

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
fr: debug &lt;option&gt; : Mettre en place des options de debogage dans la conversation courante.

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
fr: deop &lt;pseudo1&gt; [pseudo2] ... : Enlever le status d'opérateur. Vous devez être un opérateur du salon pour utiliser cette commande.

en: detach:  Detach this session
fr: detach : Détacher la session en cours.

en: developer
fr: codeur

en: developer & webmaster
fr: codeur et webmestre

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
fr: devoice &lt;pseudo1&gt; [pseudo2] ... : Retirer la parole dans un salon modéré (+m). Vous devez être un opérateur du salon pour utiliser cette commande.

en: former Jabber developer
fr: ancien codeur Jabber

en: former lead developer
fr: ancien codeur principal

en: former libfaim maintainer
fr: ancien mainteneur de libfaim

en: former maintainer
fr: ancien mainteneur

en: g003: Error opening connection.
fr: g003 : Erreur à l'ouverture de la connexion

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
fr: getkey &lt;pseudo|serveur&gt; : Récupérer la clef publique d'une personne ou du serveur.

en: hacker and designated driver [lazy bum]
fr: hacker et conducteur désigné

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
fr: help &lt;commande&gt; : Demander de l'aide sur une commande particulière.

en: hour | hours
fr[0]: heure
fr[1]: heures

en: iChat AV
fr: Vidéo iChat

en: iChat Timestamp
fr: Horodatage iChat

en: info [server]:  View server administrative details
fr: info [serveur] : Voir les informations sur le serveur.

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
fr: inst &lt;instance&gt; : Choisir l'instance à utiliser pour cette classe.

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
fr: instance &lt;instance&gt; : Choisir l'instance à utiliser pour cette classe.

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
fr: invite &lt;salon&gt; [-|+]&lt;pseudo&gt; : Inviter une personne, l'ajouter ou la supprimer de la liste d'invitations du salon.

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
fr: invite &lt;pseudo&gt; [salon] : Inviter une personne dans un salon. Vous devez être un opérateur du salon pour utiliser cette commande.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
fr: invite &lt;utilisateur&gt; [message] : Inviter un utilisateur dans le salon

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
fr: j &lt;salon1&gt;[,salon2][,...] [clef1[,clef2][,...]] : Joindre un ou plusieurs salons, en indiquant le mot de passe de chaque salon si nécessaire.

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
fr: join &lt;salon&gt; [mot de passe] : Joindre une discussion sur ce réseau.

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
fr: join &lt;room&gt; : Joindre une discussion sur le réseau Yahoo

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
fr: join &lt;salon1&gt;[,salon2][,...] [clef1[,clef2][,...]] : Joindre un ou plusieurs salons, en indiquant le mot de passe de chaque salon si nécessaire.

en: join: &lt;room&gt; [server]:  Join a chat on this server.
fr: join &lt;room&gt; [serveur] : Joindre une discussion sur le serveur

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
fr: kick &lt;salon&gt; &lt;pseudo&gt; [raison] : Expulser une personne du salon.

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
fr: kick &lt;pseudo1&gt; [message] : Expulser une personne du salon. Vous devez être un opérateur du salon pour utiliser cette commande.

en: kick &lt;user&gt; [room]:  Kick a user from the room.
fr: kick &lt;utilisateur&gt; [salon] : Expulser un utilisateur du salon

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
fr: kill &lt;pseudo&gt; [-clefpub|&lt;raison&gt;] : Tuer le pseudo.

en: lead developer
fr: codeur principal

en: leave [channel]:  Leave the chat
fr: leave [salon] : Quitter le salon.

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
fr: list : Afficher la liste des salons sur le réseaux. <i>Attention, certains serveurs peuvent vous déconnecter à ce moment-là.</i>

en: list:  List channels on this network
fr: list : Récupérer la liste des salons du réseau.

en: maintainer
fr: mainteneur

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
fr: me &lt;action à faire&gt; : Réaliser une action.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
fr: me &lt;action&gt; : Envoyer une action à la IRC à un contact ou discussion.

en: me is using Gaim v%s.
fr: me utilise Gaim v%s.

en: minutes.
fr: minutes

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
fr: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;pseudo|salon&gt; : Changer le mode d'un salon ou d'une personne.

en: mode (%s %s) by %s
fr: mode (%s %s) par %s

en: motd:  View the server's Message Of The Day
fr: motd : Voir le message du jour du serveur.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
fr: msg &lt;pseudo&gt; &lt;message&gt; : Envoyer un message privé à une personne.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
fr: msg &lt;pseudo&gt; &lt;message&gt; : Envoyer un message privé à une personne.

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
fr: msg &lt;utilisateur&gt; &lt;message&gt; : Envoyer un message privé à une personne.

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
fr: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;salon(s)&gt; : Récupérer la liste de certaines personnes dans des salons.

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
fr: names [salon] : Récupérer la liste des personnes dans un salon.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
fr: nick &lt;nouveau pseudo&gt; : Changer de pseudonyme

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
fr: nick &lt;nouveau pseudo&gt; : Changer de pseudonyme.

en: no channel modes are set on %s
fr: Le salon %s n'a pas de mode spécifiqie

en: no such channel
fr: Ce salon n'existe pas

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
fr: op &lt;pseudo1&gt; [pseudo2] ... : Donner le status d'opérateur. Vous devez être un opérateur du salon pour utiliser cette commande.

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
fr: oper &lt;pseudo&gt; [-clefpub] : Obtenir le status d'opérateur sur le serveur.

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
fr: operwall &lt;message&gt; : Si vous ne connaissez pas cette commande, c'est que vous ne pouvez probablement pas l'utiliser.

en: original author
fr: auteur original

en: part [channel]:  Leave the chat
fr: part [salon] : Quitter le salon.

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
fr: part [salon] [message] : Quitter un salon avec un message de départ facultatif.

en: part [room]:  Leave the room.
fr: part [salon] : Quitter le salon

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
fr: ping [pseudo] : Demander la latence d'une personne (ou du serveur s'il n'y a pas de pseudo).

en: ping:  Send PING to the connected server
fr: ping : Envoyer un PING au serveur.

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
fr: query &lt;pseudo&gt; &lt;message&gt; : Envoyer un message privé à une personne.

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
fr: msg &lt;pseudo&gt; &lt;message&gt; : Envoyer un message privé à une personne.

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
fr: quit [message] : Se déconnecter du serveur avec un message de départ facultatif.

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
fr: quit [message] : Se déconnecter du serveur avec un message de départ facultatif.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
fr: quote [...] : Envoyer une commande directe au serveur.

en: register:  Register with a chat room.
fr: register : S'enregistrer dans un salon

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
fr: remove &lt;pseudo1&gt; [message] : Expulser une personne du salon. Vous devez être un opérateur du salon pour utiliser cette commande.

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
fr: say &lt;message&gt; : Envoyer un message comme si les commandes étaient désactivées.

en: second | seconds
fr[0]: seconde
fr[1]: secondes

en: stats:  View server and network statistics
fr: stats : Voir les statistiques du serveur et du réseau.

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
fr: sub &lt;classs&gt; &lt;instance&gt; &lt;destinataire&gt; : Joindre une nouvelle discussion.

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
fr: time : Afficher l'heure locale du serveur irc.

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
fr: topic [nouveau sujet] : Voir ou changer le sujet du salon.

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
fr: topic [nouveau sujet] : Voir ou changer le sujet du salon

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
fr: topic [nouveau sujet] : Voir ou changer le sujet du salon

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
fr: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; : Changer le mode d'une personne.

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
fr: umode &lt;modes utilisateur&gt; : Changer vos paramètres utilisateur.

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
fr: users &lt;salon&gt; : Récupérer la liste des personnes dans un salon.

en: users: %s, files: %s, size: %sGB
fr: utilisateurs : %s, fichiers : %s, taille : %sGo

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
fr: voice &lt;pseudo1&gt; [pseudo2] ... : Donner la parole dans un salon modéré (+m). Vous devez être un opérateur du salon pour utiliser cette commande.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
fr: wallops &lt;message&gt; : Si vous ne connaissez pas cette commande, c'est que vous ne pouvez probablement pas l'utiliser.

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
fr: whois &lt;pseudo&gt; : Récupérer des informations sur une personne.

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
fr: whois [serveur] &lt;pseudo&gt; : Récupérer des informations sur une personne.

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
fr: whowas &lt;pseudo&gt; : Récupérer des informations sur une personne.

en: win32 port
fr: portage win32

en: you can see the butterflies mating
fr: on peut voir les papillons s'accoupler

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
fr: zc &lt;classe&gt; : Envoyer un message à &lt;<i>classe</i>,personal,*&gt;.

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
fr: zci &lt;classe&gt; &lt;instance&gt; : Envoyer un message à &lt;<i>classe</i>,<i>instance</i>,*&gt;.

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
fr: zcir &lt;classe&gt; &lt;instance&gt; &lt;destinataire&gt; : Envoyer un message à &lt;<i>classe</i>,<i>instance</i>,<i>destinataire</i>&gt;.

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
fr: zi &lt;instance&gt; : Envoyer un message à &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;.

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
fr: zir &lt;instance&gt; &lt;destinataire&gt; : Envoyer un message à &lt;message,<i>instance</i>,<i>destinataire</i>&gt;.

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
fr: zl &lt;pseudo&gt; : Localiser d'une personne.

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
fr: zlocate &lt;pseudo&gt; : Localiser d'une personne.
